Arama Motorları

Filtre Balonu: Ziyaret ettiğiniz web sitelerine kim karar veriyor?

Son zamanlarda, “sahte haberler” üzerine birçok insanın haklı öfkesi var ve birçok insanın “çevrimiçi bir eko odası”nda (yankı evreni) yaşadığı bir gerçek.

Google gibi şirketler, size gösterdikleri sonuçları, tıklama olasılığınızın yüksek olduğunu düşündüklerine göre filtrelemek için profilinizi (kişisel verilerinizi) kullanır. Bu genellikle “filtre balonu” olarak bilinir.

Filtre balonu, seçim sonuçları ve diğer siyasi konularda kamuoyunu etkilemek için kullanılabilecek bir tür sansürdür.  Sansürlendiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eli Parsier’in TED konuşmasına göz atın:

Başka birinin hangi bilgileri göreceğimize karar vermesi gerektiğini düşünmüyoruz!


Bu yazı ilk olarak DuckDuckGo blogu olan spreadprivacy.com’da Who Decides What Websites You Visit? başlığıyla yayınlanmıştır. Mehmet Şafak Sarı tarafından Dijital Güvenlik Projesi için Türkçe’ye çevrilmiştir.

İlginizi çekebilir:  İnternet reklamları cebinizden para mı çalıyor?

Yazar Hakkında

Mehmet Şafak Sarı

Mehmet Şafak Sarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) lisans mezunudur. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Dijital Güvenlik Projesi'nin yürütücülerindendir. NewsLabTurkey'de Sorumlu Yazı İşleri Müdürü'dür. Journo, Evrensel ve Sosyal Kafa gibi platformlarda yazıları ve haberleri yayınlanmaktadır. Dijital İletişim, Yeni Medya ve Dijital Güvenlik konularında eğitimcidir.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız