Google Arama Sonuçlarından Kişisel Verilerinizi Silin

Google, aramalarda çıkan kişisel verilerimizi kaldırmak için politika değiştirdi. Peki yeni politika ne getiriyor? Google’dan kişisel verilerimizi nasıl kaldırabiliriz?

 

Google’ın bir süredir var olan içerik kaldırma politikası genişletildi. Yeni politika sayesinde telefon numaraları, e-posta adresleri ve fiziksel adresler gibi kimliğimiz ile ilişkilendirilebilecek içerikler kaldırılabilecek. Konu hakkında kendi blog sayfasında detaylı bir yazı yayınlan Google içeriklerin kaldırması için kullanıcıların başvurabileceği bir formu da devreye aldı.

Google’dan kişisel veriler nasıl kaldırılır?

Google’dan kaldırılmasını istediğiniz bilgilerini öncelikle Google’da aramanız gerekiyor. Google arama sonuçlarında çıkan kaldırmasını istediğiniz bilgilerinizi not aldıktan sonra Google tarafından hazırlanan formu detaylı bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Formdaki bilgileri doldurarak Google’a talebinizi iletebilirsiniz.

Google’dan Veri Kaldırma Formu İçin Tıklayınız

Google’dan hangi verilerimi silebilirim?

 Google gelen başvuruların değerlendirmesini yaparken bilgilerin şu tarz veriler olup olmadığına bakacağınız söylüyor.

  • Kimlik numaraları
  • Banka hesap numaraları
  • Kredi kartı numaraları
  • Elle atılmış imzaların görüntüleri
  • Kimlik belgelerinin resimleri
  • Tıbbi kayıtlar gibi büyük ölçüde kişisel, kısıtlanmış ve resmi kayıtlar
  • Kişisel iletişim bilgileri (fiziksel adres, telefon numarası ve e-posta adresi)
  • Giriş yapmak için kullanılan gizli kimlik bilgileri

Google Arama sonuçlarından kaldırılan verilerin tüm İnternet’ten kaldırılmadığını sadece Google aramalarında görünmeyeceğini de ayrıca belirtelim.

İlginizi çekebilir:  Mobil Cihazınızı Googlesızlaştırmak

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.

Yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız