ABD, Amazon, Apple, Dell, Microsoft Tedarikçisi 11 Çinli Firmayı İnsan Hakları İhlali ile Suçluyor

ABD Ticaret Bakanlığı, insan hakları ihlali yapan firmalar listesine 11 Çinli şirketi ekledi. Bu şirketlerden bazıları Amazon, Apple, Dell, Microsoft’a tedarik yapan firmalar. ABD Ticaret Bakanlığı listeye eklediği firmalar için “kitlesel keyfi gözaltı”, “zorla çalıştırma”, “izinsiz biyometrik veri ve genetik analiz toplama”, “teknolojiye ve Amerikan ürünlerine ulaşmada kısıtlama” suçlaması yaptı. Hedeflenen gruplar Uygur Türkleri ve Müslümanlar olarak veriliyor.

Bu suçlama aynı zamanda birçok Amerikalı teknoloji şirketinin üretimde insan hakları ihlallerine aldırmadığını ortaya koyuyor.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross da bugün yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Pekin, vatandaşlarını baskı altına almak için zorla çalıştırma ve izinsiz DNA toplama ve analiz planlarını aktif olarak uyguluyor. Yeni eylemimiz, mal ve teknolojilerimizin Çin Komünist Partisinin savunmasız Müslüman azınlık nüfuslarına yönelik aşağılayıcı saldırısında kullanılmamasını sağlayacaktır.”

Amerikan hükümetinin yeni hamlesi, Çin hükümetine yönelik baskı kampanyasının bir parçası olarak Trump yönetiminin teknoloji şirketlerini ön plana attığını gösteriyor. Trump , geçen yıl Çin’de monte edilen akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlarda tarifeler yükseltmekle tehdit etti , ancak tarifeler uygulanmadan kısa bir süre önce hareketi iptal etti . Özellikle Apple, HP gibi firmalarının montajcılarından biri olan Foxconn’da çalışan intiharları bir dönem çok yoğun konuşulmuştu. ABD Ticaret Bakanlığı, Ekim 2019’dan beri, Çin hükümetinin Uygurlara uyguladığı baskıya katkısı olduğu gerekçesi ile 48 Çinli şirketi listesine koydu.

Kaynak: https://turk-internet.com/abd-amazon-apple-dell-microsoft-tedarikcisi-11-cinli-firmayi-insan-haklari-ihlali-ile-sucluyor/

İlginizi çekebilir:  Türkiye, 5G teknolojisinde güvenlik endişesi taşımıyor

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.