Google Fotoğraflar’da 10 Milyon Kişiyi Etkileyen Güvenlik Açığı

Google, güvenlik açığı nedeniyle bazı Google Photos (Google Fotoğraflar) kullanıcılarının şahsi videolarını başka kişilere yolladığını itiraf etti. Google’ın Takeout adlı hizmetinin geçtiğimiz yıl 21 Kasım ile 25 Kasım tarihleri arasında “teknik sorun” yaşadığı belirtildi.

Teknik sorun nedeniyle bazı kullanıcılara kendilerine ait olmayan şahsi videoların gönderildiği kaydedildi.

Google’da yaşanan sorun nedeniyle ne kadar videonun hangi sayıda kullanıcıya gönderildiği kesin değil.

Google ise sorunun tespit edildikten beş gün sonra giderildiğini ve Google Fotoğraflar kullanıcılarının yalnızca %0.01’nin etkilendiğini açıkladı.

Buna karşın Google Fotoğraflar’ın 1 milyar kullanıcıya sahip olduğu ele alındığında güvenlik açığının tam 10 milyon kişiyi etkilediği anlaşılıyor.

Google, kullanıcıları söz konusu durum hakkında bilgilendirdiklerini ve 21-25 Kasım 2019 tarihlerinde “fotoğraf içermeyen eksik bir arşiv veya videolar almış olabilecekleri” konusunda uyarıldıklarını belirtti.

Söz konusu güvenlik açığından dolayı özür dileyen Google, “Yapılan derin analizlerin ve güncellemelerin ardından aynı durumun tekrar yaşanmayacağını” ifade etti.

İlginizi çekebilir:  Zuckerberg ABD Senatosu'nda ifade verdi: Benim hatamdı, özür dilerim

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.