Harvard, 30 ülkenin siber gücünü hesapladı: Türkiye ilk 20’ye giremedi

Siber alanda en güçlü devlet kim?

Bu soruya cevap arayan Harvard Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar geliştirdikleri metodolojiye göre devletlerin siber alandaki güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koydu.
Harvard Üniversitesi Belfer Center for Science and International Affairs tarafından yayınlanan raporda 30 ülkenin 7 farklı alandaki siber gücü ölçüldü. Cyber Power Index 2020 araştırmasında kriter olarak 32 niyet göstergesi ve 27 tane de kabiliyet göstergesi belirlenerek sıralama için ülkelere uygulandı.
Raporda araştırmacılar, siber gücün belirlenmesinde tek bir göstergenin yeterli olamayacağını belirterek ülkelerin niyetlerinin de siber gücü belirleyen faktörler arasında yer aldığını savundu.
Ülkelere uygulanan 7 farklı kriter olarak aşağıdaki kabiliyet göstergeleri belirlendi:
  • Yurt içi grupların çevrimiçi gözetlenmesi
  • Ulusal siber savunmanın güçlendirilmesi
  • Enformasyon ortamının kontrolü ve manipülasyonu
  • Ulusal savunma için yabancı istihbarat toplanması
  • Siber alan üzerinden milli gelir elde edilmesi
  • Düşman sistemlerinin yok edilmesi veya devre dışı bırakılması
  • Siber normların ve teknik standartların belirlenmesi
Bu objektiflere göre oluşturulan farklı endekslerin sonuçlarına göre siber alanda güçlü devletler sıralaması aşağıdaki şekilde oldu:

TÜRKİYE’NİN DURUMU

Raporda incelenen 30 ülke arasında Türkiye’de bulunuyor. Belirlenen kriterlere göre değerlendirildiğinde Türkiye ülkeler arasında Hindistan’ın hemen altında ve İran’ın bir sıra üstünde, 22. sırada yer aldı. Türkiye’nin altındaki ülkeler arasında Avrupa’dan sadece İtalya ve Litvanya var.
Rapordaki sıralamanın en büyük dezavantajlarından biri araştırma yapılırken araştırmacıların açık kaynaklardan ulaşabildikleri bilgilerle bir değerlendirme yapması olarak öne çıkıyor. Harvard araştırmacıları böyle bir engele sahip olduklarını açıkça ifade etmekten kaçınmamışlar. Örneğin Kuzey Kore’nin sıralamada bulunmamasının nedeni ülkenin siber kabiliyetleri hakkında doğrulanabilir bilginin açık kaynaklarda çok az yer alması. Benzer bir durum sıralamada 11. olan İsrail için de geçerli olabilir.
Yedi endeksin her birinin ayrı ayrı sıralamasına bakıldığından konulara göre Türkiye’nin sıralaması da değişiyor.
Genel sıralamada 22. olan Türkiye,
Yabancı devletlerden istihbarat kapasitesi değerlendirildiğinde 27
Gözetleme (Sürveyans) değerlendirilmesinde 20
Ticari faaliyetlerle kazanç geliştirmede 29
Ulusal siber savunmada 21
Ofansif siber operasyon kabiliyetlerinde 20
Enformasyon ortamının kontrolünde 28
Norm geliştirme ve uluslararası işbirliklerinde 22. sırada yer aldı.

FİRMALARIN GÜCÜ

Raporda küresel teknoloji firmalarının bulundukları ülkenin siber gücüne katkı yaptıklarının da altı çizildi. Google, Microsoft, Baidu ve Huawei gibi firmaların ülkelerinin inovasyon ekosistemine yaptıkları katkının siber güç hesaplamasına dahil edildiği belirtildi. Raporda bu firmaların tek başına sıralamaya girdiğinde birçok ülkeyi geride bırakacağı da ifade edildi.
İlginizi çekebilir:  Korona haritasına bakarken paranızdan olmayın!

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.