TikTok Ebeveynler İçin Bir “Koruyucu Kılavuz” Yayınladı

TikTok, Güvenlik Merkezini yeniledi. Platform uygulamanın nasıl çalıştığını açıklayan ve kullanıcıları güvende tutmak için en iyi uygulamaları özetleyen bir kaynak olan Koruyucu Kılavuzunu yayınladı.

Tiktok, ebeveynler arasında en iyi itibara sahip platform olmayabilir. Platformdaki akımlar yüzünden vefat eden çocuklar çoğu ülkede Tiktok’a yönelik banlama eylemlerinin başlamasına sebep olmuştu. Platform şimdi bu itibarını değiştirmeye çalışıyor gibi görünüyor. Şirket, yeni bir güvenlik merkeziyle birlikte ebeveynlere yönelik kılavuz da yayınladı. Platform “Günümüzde ailelere sunulan sayısız cihaz ve uygulama ile, dijital çağda ebeveynlerin ebeveynlikle karşılaştıkları zorluğun farkındayız. Gençleri eğitimli ve güvende tutmak, ebeveynler, uzmanlar, hükümetler ve platformlar arasında işbirliği gerektirir. Bu ruhla, bugün aileler arasında dijital güvenlik ve güvenlik konuşmalarını desteklemeyi amaçlayan yeni kılavuzlar ve kaynaklarla yenilenmiş Güvenlik Merkezimizi yayımlıyoruz. Amacımız, ebeveynlerin TikTok platformunun nasıl çalıştığını ve aileleri için en iyi deneyimi yaratmak için kullanabilecekleri araçları anlamalarını kolaylaştırmak” şeklinde konuştu.

TikTok, ebeveynler için bir "Koruyucu Kılavuz" yayınladı

Kılavuz ebeveynlere yönelik olacak. Velilerin bir gencin hesabını yönetmesine izin veren Aile Eşleştirme gibi özellikleri açıklayacak; ekran süresi, arama ve doğrudan mesajlarla ilgili kısıtlamalar belirleme dahil. TikTok Güvenlik Merkezi ayrıca gizlilik, güvenlik ve zorbalıkla ilgili bir dizi yeni makale yayınladı. Zorbalık Önleme Kılavuzu, TikTok’un ABD İçerik Danışma Konseyi’nin Siber Zorbalık Araştırma Merkezi, Net Aile Haberleri ve diğer kuruluşlarla ortaklaşa geliştirdiği yeni bir kaynak. Zorbalık davranışını belirleme, platformda tacizi önleme yolları ve mağdurların nereden yardım alabilecekleri hakkında ipuçları sunacak. TikTok, son aylarda platformdaki zorbalığa ve tacize karşı birkaç adım attı; bunlara, kaba mesajları yayınlanmadan önce caydırmak için tasarlanmış uyarıların eklenmesi de dahil.

Kaynak

İlginizi çekebilir:  Sanal dünyada güvenli sohbet için tavsiyeler
Etiketler:

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.