Verileriniz Kaybolduğunda Cihazınıza Müdahale Etmeyin!

Hard diskinizin eskimesi, cep telefonunuzun ya da bilgisayarınızın fiziksel darbeye uğraması, yangın ve sel gibi doğal afetler ile cihazlarınızın zarar görmesi ya da bir siber saldırı sonucu verilerinizi kaybetmeniz mümkün. Bu gibi durumlarda bireysel kullanıcılar birçok anısını kaybederken, şirketler ise iş süreklilikleri aksadığı için itibar ve para kaybına uğruyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, olası bir veri kaybı ile karşılaşıldığında verilerin geri kazanımı noktasında doğru yöntemlerin belirlenmesinin, veri kurtarmanın en kritik noktası olduğunu ifade ediyor.

Günümüzde verilerimizi hedefleyen en yaygın saldırılar arasında, oltalama yöntemleri kullanılarak yapılan fidye yazılımı saldırıları yer alıyor. Tuzağa düşmeniz halinde hackerler, verilerinizi şifreliyor ve şifreyi çözebilmeniz için ücret talep ediyorlar. Bununla birlikte verilerimizin kaybolmasına mekanik aksamın eskimesi, kullanıcının cep telefonlarına ya da hard disklerine fiziksel darbe uygulaması, yangın ve sel benzeri doğal afetler gibi birçok gelişme neden olabiliyor. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, şirket verilerinin ve itibarının zarar görmemesi için yedekleme yapılmasının son derece önemli olduğunu, tehditlerin görülmesi ve çözülmesi noktasında uzman kişilerden yararlanılması gerektiğini ifade ediyor.

Teknoloji İle Birlikte Veri Depolama Donanımları da Gelişti

Geçmişte en çok hard disk, sim kart, video kaset, hafıza kartları ve yedekleme kartuşlarında veri saklanıyordu. Günümüzde ise hard disk yine ilk sırada yer alıyor ancak cep telefonları, tabletler ve flash bellekler gibi teknolojik araçlar ile birlikte SSD diskler de öne çıkıyor. Kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara yönelmesiyle birlikte verinin depolanması için kullanılan donanımlarda da değişiklikler meydana geliyor.

Bu nedenle olası bir veri kaybında, veri kurtarma sürecinde izlenecek yöntem, verinin nerede saklandığı ve nasıl kaybolduğuyla alakalı olarak farklılık gösterebiliyor. Dosyaların silindiği veya hard diskin çalıştığı halde verilerin görülmediği durumlarda yazılımsal veri kurtarma teknikleri kullanılırken, bilgisayar açıldığı halde hard diske ulaşılamadığında veya cep telefonunuzun bozulduğu  durumlarda ise fiziksel veri kurtarma yöntemleri uygulanıyor.

İlginizi çekebilir:  Türkiye’de ebeveynlerin %66’sı çocuklarının internette geçirdiği süreyi kendilerinin belirlemesine izin veriyor

Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal; veri kurtarma talebiyle başvuran kişi ve kurumlardan ilk olarak bir form doldurmalarını istediklerini, bu form aracılığıyla verinin nasıl kaybolduğuna ve hangi veriler üzerinde kurtarma girişiminde bulunacaklarına dair bilgiler edindiklerini ifade ediyor. Ayrıca bu bilgilerle veri kurtarma tekniğinin belirlenmesinin daha kolay hale geldiğini dile getiren Günal, verilerin geri kazanımı noktasında doğru yöntemlerin belirlenmesi, veri kurtarmanın en kritik noktası olduğunu ifade ediyor.

[bctt tweet=”Kullanıcı Müdahalesi Veri Kurtarmayı Zorlaştırıyor!” username=”guvenlikmedya”]

Veri kurtarma aşamasında olumsuz sonuçlarla da karşılaşmak mümkün. Bazı durumlarda hard diskin yüzeyi ciddi anlamda çizildiyse veya eğildiyse kurtarma işlemi olumsuz sonuçlanıyor. Hard disk ve hafıza kartı üzerine başka bir veri yazıldığı durumlarda da veri kurtarılamıyor. Veri kaybıyla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey cihazın mevcut halini korumak. Kullanıcılar cihaza müdahale etmezse veri kurtarma ihtimali çok daha yüksek oluyor.

Serap Günal, cep telefonunuzdaki verilere ulaşamadığınız durumlarda önceliğinizin telefonu kapatmak olması gerektiğini dile getiriyor. Telefon kullanımına devam edildiğinde yeni verilerin aranılan verinin üzerine yazılabileceği uyarısında bulunan Günal, bunun da veri kurtarmayı zorlaştıran faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Kullanıcıların verilerini kendilerinin kurtarmaya çalışmaması gerektiğine de değinen Günal, cep telefonu ve tablet gibi cihazlardan veri kurtarmanın, diğer veri depolama cihazlarına uygulanan veri kurtarma işlemlerine benzemekle beraber kendine has farklılıkları da olduğunu ifade ediyor.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.