Web’in mucidi Tim Berners-Lee interneti kurtarma planını açıkladı: Herkes için güvenli internet

World Wide Web’i yani “www”yu icat etmesinden 30 yıl sonra Tim Berners-Lee, “daha iyi bir ağ oluşturmak için yol haritası” adını verdiği interneti kurtarma planını açıkladı. Plan, internetin hükümetler, şirketler ve bireyler tarafından kötüye kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Berners-Lee’nin başında olduğu World Wide Web Vakfı tarafından “Web için sözleşme” (The Contract for the Web) adında bir plan yayınlandı. Bilgiyi özgür bir biçimde erişilir kılmayı amaçlayan sözleşmede, hükümetlerden, şirketlerden ve sivil toplumdan temsilcilerle işbirliği yapıldı. Sözleşme bireyleri korurken yasaları, düzenlemeleri ve şirketleri de korumayı amaçlıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre plan, GoogleMicrosoft ve Facebook gibi internet devleri ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) gibi sivil toplum kuruluşları ile birlikte 150’den fazla STK ve şirket tarafından destekleniyor. Almanya ve Fransa hükümetleri de plana destek verdiklerini açıkladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Berlin’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnternet Yönetişimi Forumu’nda (Internet Governance Forum) yaptığı açıklamada, “Son yıllarda tanıdığımız ve sevdiğimiz ücretsiz internetin korunmasını savunacağım” dedi. Berners-Lee de pazartesi günü forumda bir konuşma yapacak.

Üç başlık altında üç yeni ilke

Sözleşme yasal olarak bağlayıcı olmamakla birlikte, çevrimiçi gizliliği ve kişisel verileri koruyacak ulusal yasalar için çerçeveler öneriyor. Üç başlık altında hükümetlere, şirketlere ve vatandaşlara üç yeni ilke sunuldu.

  • Hükümetlerin internete bağlanmak isteyen herkesin güvenliğini koruması ve kişisel verilerine saygı duyması sağlanmalı. Sözleşmede kişiler, paylaştıkları kişisel verilere ulaşabilmeli, verilerin işlenmesine paylaşılmasına itiraz edebilmeli ve bu izinlerden çekilebilme hakkına sahip olmalı.
  • Şirketler internet erişimini herkes için uygun hale getirmeli; engelli kişiler ve azınlık dilleri konuşanlar için web hizmetleri geliştirmesi için teşvik edilmeli. Şirketler, insanlarda güven oluşturmak için, kişilerin verilerine erişebilecekleri ve gizlilik seçeneklerini tek bir yerden yönetebilecekleri kontrol panelleri sağlayarak gizlilik ayarlarını basitleştirmek zorunda olmalı.
  • Şirketlerin işgüçlerini çeşitlendirmesi, yeni ürünleri piyasaya sürmeden önce ve sonra geniş topluluklara danışması ve yanlış bilgi yayma ya da insanların davranışlarına veya kişisel refahlarına zarar verebilecek teknolojilerin riskini değerlendirmesi gerekiyor.
İlginizi çekebilir:  Güvenli internet için 5 ipucu

Herkesin güvende olacağı web için mücadele çağrısı

Bu üç yeni ilke, bireyleri web’i değerli bir yer haline getirmek için zengin ve yararlı içerik oluşturmayı, herkesin güvende ve rahat hissettiği güçlü çevrimiçi topluluklar oluşturmayı planlıyor ve nihayetinde web için mücadele etmeye çağırıyor. Dolayısıyla her yerde, herkese internetin ulaşılabilir ve açık kalmasını hedefliyor.

Berners-Lee, pazar gecesi The New York Times tarafından yayınlanan bir bildiriyle, “Web’in geleceği üzerinde gücü olan herkesin radikal müdahalesine ihtiyaç duyuyoruz. Bir devrilme noktasındayız. Bu kötüye kullanıma nasıl yanıt vereceğimiz, web’in potansiyel olarak küresel bir güç potansiyeli olup olmadığını veya dijital bir distopyaya yol açıp açmayacağını belirleyecek” dedi.

Haber: Egemen Gök, medyascope.tv

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.