Gmail’deki e-postalarımızı Google dışındaki şirketler de okuyabiliyor mu?

1,4 milyar kullanıcısı ile dünyanın en popüler e-posta servisi Gmail’de, e-posta gönderimi ve alımı sırasında tüm içeriğin harici şirketler tarafından okunabiliyor mu?

Bir hesabı harici bir servise bağlarken, kullanıcıların genellikle e-postanızı okuma, gönderme, silme ve yönetme becerilerini de içeren belirli izinler vermeleri istenir. Google, kullanıcıların hesabını üçüncü taraf e-posta yönetim araçlarına veya seyahat planlaması ve fiyat karşılaştırmaları gibi hizmetlere bağlamasına olanak tanır. Üçüncü taraf uygulamalarını kendi hesaplarına bağlayan kişiler, mesajlarını okumaları için harici geliştiricilere izin vermiş oluyorlar.

Wall Street Journal‘a göre, bu izin bazen üçüncü taraf uygulamaların çalışanlarının kullanıcıların e-postalarını okumasına izin veriyor.

BBC‘nin haberine göre, Gmail kullanıcıları tarafından gönderilen ve alınan özel e-postaların bazen üçüncü taraf uygulama geliştiricileri tarafından okunabiliniyor. BBCWall Street Journal‘ın Tech’s ‘Dirty Secret’: The App Developers Sifting Through Your Gmail makalesine dayandırdığı haberinde Gmail’in bir çok firma ile işbirliği hâlinde olduğunu ve bu şirketlerin Gmail verilerimizi tarayarak kişisel verilerimizi anlaşmalı bir şekilde kullandıklarını belirtiyor.

Edison Software, eDataSource Inc  gibi şirketlerin çalışanlarının söylediklerine göre kendi yazılımlarının algoritmalarını geliştirmek için Gmail’deki e-postalarımızı inceliyorlar. Edison Software, yeni bir yazılım özelliği oluşturmak için yüzlerce kullanıcının e-postalarını incelediğini söylüyor. Şirketler, kullanıcılardan Gmail iletilerini okumak için belirli bir izin istemediklerini, çünkü uygulamanın kullanıcı sözleşmelerinin kapsamında olduğunu söyledi.

Google ise yalnızca incelenen firmaların iletilere erişebileceğini ve yalnızca kullanıcıların “e-postaya erişim için açıkça izin verilmişse” alabileceklerini söylüyor.

İşte bu noktada Gmail hesabınızla hangi uygulamaları kullandığınızın önemi ortaya çıkıyor. Gmail kullanıcılarının, hesabına hangi uygulamaları bağladıklarını görmek için Güvenlik Kontrolü sayfasını ziyaret edebilir ve verileri paylaşmak istemediğinin uygulamaları iptal edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi veya Anonim Hale Getirilmesi Rehberi yayınlandı

 

 

Etiketler: