28 Ocak Veri Koruma Günü’nde bazı ipuçları

Eve girdiğimizde kapınızı açık bırakıyor musunuz? Perdeleri kapatmadan soyunuyor musunuz? Evinize bilmediğiniz, tanımadığınız insanların kendi çıkarları için evinize istediği an girip çıkmasına göz yumuyor musunuz? Yapmıyorsunuz değil mi? Tanımadığınız biri sizin hakkında her türlü bilgiye sahipken siz onun hakkında hiçbir şey bilmiyor ve hatta bilgilerinizi nasıl elde ettiğini anlamıyor musunuz? Peki nasıl oluyorda elektronik cihazlarınızdan buna onay verebiliyorsunuz. Kamera ve mikrofonlarınıza 3. gözlerin istediği gibi ulaşmasını, elektronik cihazınızın başındayken veya değilken 7/24 tüm verileri anlık olarak izleyip, kaydetmesini ve bunların kişi ve kurumların çıkarları için kullanılmasına izin veriyorsunuz.

Kulübe hoş geldiniz. Devletlerin kanunlarla, şirketlerin ve kötü amaçlı çetelerin ise kanunlardan aldıkları yetkileri sizin dalgınlığınıza veya konforunuza sığınarak aldıkları bilgiler sonsuza kadar tekrar ve tekrar kullanabileceği bir dataya dönüşüyor.

Bugün 28 Ocak Veri Koruma Günü. Kişisel verilerininizin elinizden çıkıp şirketlerin ve ne idüğü belirsiz kurumların eline düştüğü an başınıza neler gelebileceğini bir düşünün. Kişisel verilerin korunmasına önem verilmediği ve kişisel mahremiyetten yana düzenlemeler yapılmadığı anda başımıza neler gelebileceğini düşünün. Hâlâ 50 milyon vatandaşımızın tüm kimlik ve ikâmet bilgileri internette ortalıkta. Mobil ve sabit elektronik cihazlarımızdaki uygulamalara verdiğimiz yetkiler devam ediyor.

Kişisel verilerimizin korkunç kullanımı hakkındaki bu yazıyı tekrar hatırlatayım.

Kişisel verilerimizin şirketlerin ve kötü amaçlı kişilerin elinden korumak için mümkün olduğunca Sıfır bilgi ispatı (Zero-knowledge proof) sistemi ile çalışan uygulamaları tercih edelim.

Kişisel verilere saygı duymayan şirketlerin ürünlerini kullanmaktan vazgeçelim.

Veri Koruma Günü (Data Privacy Day) 2007’den beri kutlanıyor. Bugün Korsan Parti Hareketi içinde önemli bir gün. Kişisel verilerin korunması temel politikalarımızdan biri. Karşımızda teknolojinin gerisinde kalmış ilkel kanunlar ve kâr hırsıyla tüm benliğimizi ve hayatlarımızı hiçe sayan şirketler ve kötü amaçlı kurumlar var. Gelin buna karşı hep beraber duralım.

İlginizi çekebilir:  Kullanıcı Deneyimi İle Kullanım Kolaylığı Hedeflenirken Siber Güvenlik İhmal Edilmemeli