28 Ocak Veri Koruma Günü’nde haydi ŞİFRELEME OYUNU oynayalım!

Bugün 28 Ocak Veri Koruma Günü.28 Ocak tarihini özel kılan “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması”na ilişkin 108 sayılı Sözleşme’nin Avrupa Konseyi’nde 28 Ocak 1981 tarihinde imzaya açılmış olması. Her geçen yıl bu günün değeri daha da artıyor. Kişisel verilerimizin devasa bir sanayinin hammadesinin olduğu bir dönemdeyiz. Artık enerji/petrol/gaz şirketleri değil iletişim/bilişim şirketleri dünyanın en büyük sermayeleriyle oynuyor. Kullandığımız tüm cihazlarda ve uygulamalarda farkında olarak veya olmayarak verdiğimiz her bilgi altın değerinde, fakat bu bilgilerin rızamız dışında kullanımı veya kötü ellere geçişinden kaynaklanan toplumsal olayları da deneyimlemeye başladık. 

Peki tüm bu küresel ölçekteki gelişmelerden sıyrılırsak, kişisel verilerimizi korumazsak başımıza neler gelebileceğini hiç düşündük mü?

VERİNİZİ ŞİFRELEMEK SİZİ KORUR!

Verilerimizi korumanın ve şifrelemenin nasıl hayati bir öneme sahip olduğunu belki de en güzel bir oyunla anlatabilirdik. Human Rights Watch örgütünün hazırladığı Encryption Everyday oyununu dijitalguvenlik.org için Mehmet Şafak Sarı yerelleştirdi.

Bu oyunda karakterimizin verilerini nasıl ileteceğini veya yöneteceği konusunda yönlendiriyoruz. Bunu yaparken de karakterimizle neleri doğru neleri yanlış yaptığımızı öğreniyorsunuz. Oyunun oynanması yaklaşık 15 dakika sürüyor ve bu oyunla birlikte internet kullanıcılarının dijital güvenlik ve şifreleme konusuna dikkat çekmek istiyoruz.

Oyunu oynamak için aşağıdaki görsele tıklamanız yeterli. Başarılar!

İlginizi çekebilir:  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun uyum süreci sona erdi

Yazar Hakkında

Mehmet Şafak Sarı

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız