50 Milyon GSM abonesinin kişisel verisi çalındı!

İki ay önce Twitter üzerinde bir hackerın aktardığı bilgilerde, Türkiye’nin en büyük cep telefonu operatörü şirketlerinden biri olan Turkcell’in sunucularının hacklendiğini ve GSM abonelerinin telefon ve adresi bilgileri dahil olmak üzere büyük miktarda veri çalındığı iddia etmişti.

Bu hırsızlık iddiasına yönelik, iddia sahibinin kim olduğu sorusu ise “haber kaynağının korunması” ve “anonim iletişim kurulması” sebebiyle bilinmiyordu. Hırsızlıkla ilgili iddia sahibinin ele geçirilen bilgiler üzerinden, kamuoyunda tanınan kişilerin telefonlarına ulaştığına dair görüntüleri de paylaşmıştı.

Bugün AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, GSM firmalarından birine ait kurumsal şifreyi yasa dışı yollarla ele geçirip abonelere ait kimlik bilgilerine ulaşarak dolandırıcılık yapan bir suç örgütü çökertildi. AA’nın haberine göre Emniyet tarafından suç örgütü üyelerinin GSM abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşıp T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne-baba isimleri, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilerle sahte kimlik hazırladıklarını tespit edildi. Hatta bu çalınan bilgiler üzerinden vatandaşların adına izinsiz GSM hattı çıkartan, başkalarının adına banka hesapları açarak yasa dışı yollarla elde ettikleri gelirlerin izini bu hesaplar aracılığı ile kaybettirmeye çalışan, kimlik bilgilerini yasa dışı bahis sitelerine satan 16 kişiyi gözaltına alındı.

İlginizi çekebilir:  Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR)

Yapılan incelemelerde 50 milyon kişiye ait kimlik ve adres bilgisi, ayrıca GSM firmasının sorgulama sayfasında bulunan yüz binlerce kimlik bilgisinin yasa dışı yollarla üçüncü şahıslara satıldığı tespit ediliyor.

Bu suç örgütünün yukarıdaki tweetlerdeki iddialar ile ilintili olduğu düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.