fbpx
Gizlilik Kişisel Veriler

Çin’de attığınız adımlarınıza dikkat!

Çin Halk Cumhuriyeti gözetleme teknolojisinin, insanları yürüyüşlerine göre kimliklendirdiği iddia ediliyor. Görünüşe göre bu gözetleme ve kimliklendirme biçimi Pekin ve Şanghay’da kullanılıyor.

Associated Press‘in Salı günkü haberine göre, Çin makamları Pekin ve Şanghay sokaklarında kitlesel gözetleme için bir çeşit “yürüyüş tanıma” yazılımı kullanılıyor. Bu yazılımda insanları vücut şekilleri ve yürüyüş şekilleriyle tanımlayan bir yapay zeka kullanılıyor.

Yazılımın, yüzleri gizlenmiş ya da arka yüzü kameraya dönük olsa bile kişiyi 50 metreye kadar uzaklıkta tanıdığı bildiriliyor. Bu teknolojinin Çin’li şirket Watrix tarafından sağlandığı bildirildi.

İlginizi çekebilir:  2018 Veri Sızıntılarının Yılı Oldu

Yazar Hakkında

Mehmet Şafak Sarı

Mehmet Şafak Sarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) lisans mezunudur. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Dijital Güvenlik Projesi'nin yürütücülerindendir. NewsLabTurkey'de Sorumlu Yazı İşleri Müdürü'dür. Journo, Evrensel ve Sosyal Kafa gibi platformlarda yazıları ve haberleri yayınlanmaktadır. Dijital İletişim, Yeni Medya ve Dijital Güvenlik konularında eğitimcidir.