OBM-Türkiye Vakası

Dijital mecraların sürekli olarak artan etkisi, bu mecraları kullanan insanların sayısında da her gün artışa neden oluyor. Son dönemde özellikle Twitter ve Facebook üzerinden banka hesapları gibi davranarak kişilerin bilgileri çalmaya çalışan sahte hesaplar, reklam içerikleri paylaşrak çok fazla kişiye ulaşmaya çalışıyor.

Bir dönem ATM’ler üzerine yerleştirdikleri fiziksel cihazlar ile bu tarz hukuksuz yöntemler deneyen kişiler, insanların bilgilerini çalmak için artık dijital mecraları kullanmaya başladılar.

Bunun en yakın zamanda yaşadığımız örneği ise, bilgilerimizi umut tacirliği yöntemi ile ele geçiren OBM Türkiye sitesi oldu. Site, başvuru linkinde yer alan basit bir Google Form ile vatandaşların bilgilerini talep ederek  başvuran kişileri Almanya’ya işçi olarak götüreceğini vaat ediyordu.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin de etkisi ile Almanya’da 2.500 ile 3.000 Euro arasında değişen maaşlar ile çalışma fırsatı olacağını düşünen vatandaşların büyük ilgi gösterdiği siteye kaç kişinin başvuru yaptığı bilinmiyor. Site şuan için ise tamamen kapalı durumda.

Ulusal Basın Sorumsuzluğu

Site ile ilgili olarak ulusal basında çok fazla haber yer aldı. Ulusal basındaki büyük medya kuruluşların çoğunluğu herhangi bir haber doğrulaması yapmadan sitenin duyurusunu yaparak kişisel verilerin başkaları tarafından ele geçirilmesine sebep olmuştur. Hatta bazı haber siteleri yaptıkları haberin çok ses getirdiğini beyan ederek sitenin çöktüğünü farklı bir haber olarak daha duyurdular.

Yalanlama

Site ile ilgili olarak çıkan röportajlarda ismi geçen Osman Taş’ın yaptığı basın açıklamasına katılan haber ajansların sitelerinde hâlen konu ile ilgili olarak haberler yer alıyor.

Hem Alman Konsolosluğu yaptığı açıklamayla hem de İŞKUR tarafından yapılan açıklamayla bu site üzerinden yer alan bilgiler ile herhangi bir ilgilerinin olmadıklarını dile getirdiler.

Ele Geçirilen Veriler

Site üzerinde yer alan Google formu dolduran vatandaşların ise ele geçirilen bilgileri arasında şunlar  yer alıyor.

  • Ad-Soyad
  • Doğum Tarihi
  • Medeni Durumu
  • Telefon Numarası
  • E-Posta Adresi
  • Son Mezun Olduğu Okul
  • Mesleği
İlginizi çekebilir:  Nesnelerin İnterneti'ne Yatırım Yapan Şirketler, Güvenliği Göz Ardı Ediyor

OBM Almanya’dan Henüz Açıklama Gelmedi

Haberin ulusal basında yayınlanmasından sonra Almanya’da faaliyet yürüten OBM firmasına e-posta ile ulaşılmaya çalışan bir kullancı ise konu hakkında henüz dönüş almadığını ve bilgileri teyit edemediğini dile getirdi.

Yazar Hakkında

Ramazan Subaşı

Özgür yazılım, özgür donanım ve dijital aktivizm konularına ilgi duyuyor.