Protestoya Katılmak

Artık vatandaşlar, her zamankinden daha fazla, iktidardakileri sorumlu tutabilmeli ve protesto eylemi yoluyla başkalarına ilham verebilmelidir.

Elektronik cihazlarınızı ve dijital varlıklarınızı bir protesto öncesinde, sırasında ve sonrasında korumak, kendinizi ve bilgilerinizi güvende tutmak ve mesajınızı iletmek için hayati önem taşır. Medyanın çalınması, hasar görmesi, müsadere edilmesi veya zorla silinmesi, deneyimlerinizi yayınlamanızı sekteye uğratabilir. Aynı zamanda, protestoda bulunanlar aranabilir veya tutuklanabilir veya hareketleri ve dernekleri haritalandırılabilir. Gözetleme ve baskı hedefleri haline gelebilirler.

Bir protestoya katılmanın riskleri vardır ve bunları azaltmak için adımlar atmak, sizin ve değer verdiğiniz verilerin güvende tutulmasını sağlamada uzun bir yol kat edebilir. Bu kılavuz, etkinliğinizi en üst düzeye çıkarmaya ve kendinizi ve verilerinizi daha güvende tutmanıza yardımcı olacak bir protesto öncesinde, sırasında ve sonrasında atabileceğiniz adımları özetlemektedir.

Bu ipuçlarının daha iyi veri güvenliği için genel öneriler olduğunu ve yasal tavsiye veya danışmanlık teşkil etmediğini unutmayın. Belirli yasal endişeleriniz varsa, lisanslı bir avukatın tavsiyesine başvurun.

Protestodan Önce

Cihazınızda tam disk şifrelemeyi etkinleştirin

Tam disk şifreleme, tüm cihazınızdaki dosyaların şifrelenmesini sağlar. Bu, bekleyen verileri koruyan bir şifreleme biçimidir; İnternet üzerinden aktarılan verileri koruyan “transit şifreleme” ile karıştırılmamalıdır. Tam disk şifreleme, yerel metin mesajları veritabanınızdan tarayıcınızda depolanan parolalara kadar her şeyin korunmasına yardımcı olabilir. Cihazınıza polis tarafından el konulursa veya kaybolur veya çalınırsa, tam disk şifreleme, cihazınızda depolanan verilerin korunmasına yardımcı olabilir. Protesto durumları genellikle önceden tahmin edilemez, bu nedenle telefonunuzu kaybetmek belirgin bir olasılıktır.

Android ve iOS, uzun süredir cihazlarda yerleşik olarak tam disk şifreleme özelliklerine ihtiyaç duyuyor. Bunlar ciihazınızın kilidini açtığınızda hatırlaması ve yazması kolay 8-12 rastgele karakterden oluşan güçlü bir parola ile korunmalıdır. Cihazlar güçlü bir parola ile korunmuyorsa, kaba kuvvet saldırısı kullanarak şifrelemeyi kırmak daha kolay olabilir. iPhone 5s ve sonraki modellerinde bu tür saldırılara karşı koruma sağlayan özel donanımlar bulunuyor, ancak karmaşık, güçlü bir parola hala en iyi uygulamadır.

Cihazınızı şifrelemenin, SD veya flash bellek kartları gibi harici depolama ortamlarını şifrelemeyeceğini unutmamak önemlidir. Bunları ayrı ayrı şifrelemeniz gerekir ve bunları hiç şifreleyemeyebilirsiniz. Bir dosya tarama uygulaması kullanarak dosyaların cihazınızda nerede saklandığını araştırmak veya cihazınızdan harici depolama ortamını tamamen kaldırmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, birçok dijital kamera şifreleme yeteneğinden yoksundur. Aksi açıkça belirtilmedikçe, dijital kameralarla çekilen fotoğrafların ve videoların şifrelenmeden saklanacağını varsaymak güvenlidir.

Parmak izi kilidini ve FaceID’yi kaldırın

Bugün hem iOS hem de Android, kullanıcıların parmak izleriyle cihazlarının kilidini açmasına (ve şifresini çözmesine) izin veriyor ve iPhone X’in FaceID’si, kullanıcıların yüz tanıma ile aynı şeyi yapmasına izin veriyor. Bu ayarlar, tam disk şifrelemenin avantajlarından yararlanmanın uygun yolları olarak çekici görünse de, bunların etkinleştirilmesi, bir memurun sizi fiziksel olarak parmak izinizle veya yüzünüzle cihazınızın kilidini açmaya zorlayabileceği anlamına gelir. Özellikle protesto durumlarında – veya telefonunuzu aramak için bir hükümet talebiyle (örneğin bir sınır kapısında) karşılaşma olasılığınız daha yüksek olabilecek başka herhangi bir durumda – bu işlevi kapatmanızı öneririz.

ABD’de, telefonunuzun kilidini açmak için yüz taramanız veya parmak iziniz gibi bir biyometrik kullanmak, telefonunuzun içeriğinin Beşinci Değişiklik ayrıcalığı kapsamında size zorla suçlanmaya karşı sağlanan korumaları tehlikeye atabilir. İster biyometrik ister ezberlenmiş bir şifre kullanın, bir polis memuru telefonunuzun kilidini açmak için “rıza göstermeniz” için sizi korkutmaya çalışabilir. Ancak reddetme hakkınızı kullanırsanız ve biyometrik kilit açma işlevi açıksa, bir görevli sizi fiziksel olarak cihazınızın biyometrik kilidini açmaya zorlayabilir. Halen değişmekte olan mevcut ABD yasalarına göre, ezberlenmiş bir parola kullanmak, genellikle, zorunlu cihaz kilidinin açılmasına/şifresinin çözülmesine karşı mahkemede geri adım atmak için daha güçlü bir yasal dayanak sağlar. EFF, kolluk kuvvetlerinin insanları cihazlarının şifresini çözmeye zorlama girişimlerine karşı savaşmaya devam ederken, şu anda zorla yüz ve parmak izi ile kilit açmaya karşı, zorunlu parola ifşasına karşı olduğundan daha az koruma vardır.

  • iOS’ta, Ayarlar -> Dokunmatik Kimlik ve Parola (veya iPhone sürümünüze bağlı olarak Ayarlar -> Yüz Kimliği ve Parola) seçeneğine giderek ve parmak izlerinin her birini kaldırarak veya bu menüde Yüz Kimliğini Sıfırla’ya dokunarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Android’de bu özelliği devre dışı bırakmak, cihazınızın üreticisine bağlı olabilir. Pixel cihazları için Ayarlar -> Güvenlik -> Pixel Imprint’e gidin ve bu menüden parmak izlerini silin.

Signal’i Yükle

Signal, hem metin mesajlarını hem de sesli aramaları korumak için güçlü şifreleme sunan hem iOS hem de Android’de kullanılabilen bir uygulamadır. Bu tür korumaya, iletişimlerinizi aktarım sırasında güvence altına alan uçtan uca şifreleme adı verilir.

Signal, bire bir iletişimi şifrelemenin yanı sıra şifreli grup sohbetlerine de olanak tanır. Uygulama ayrıca kısa süre önce mesajların ilk okunduktan sonra 10 saniye ile bir hafta arasında herhangi bir yerde kaybolmasını sağlama işlevini de ekledi. SnapChat gibi diğer bazı servislerin aksine, bu kısa ömürlü mesajlar hiçbir zaman herhangi bir sunucuda saklanmaz ve kaybolduktan sonra cihazınızdan kaldırılır.

2016 yılında, Virginia’nın Doğu Bölgesi’ndeki büyük bir jüri, Signal’in geliştiricileri olan Open Whisper Systems’a bir mahkeme celbi yayınladı. Şirketin sunucularında depolanan kullanıcı meta verilerini sınırlayan Signal mimarisi nedeniyle, sağlayabildikleri tek veri “bir kullanıcının Signal’e kaydolduğu tarih ve saat ve bir kullanıcının Signal hizmetine son bağlantı tarihiydi. “

İlginizi çekebilir:  Önce Güvenlik!

Bir protesto bağlamında, Signal kullanarak uzaktaki arkadaşlarınıza ilgili fotoğraf ve videoları gönderebilirsiniz, böylece telefonunuza el konulursa medyayı daha sonra geri alabilirsiniz.

Verilerinizi yedekleyin

Kaybolmuş, çalınmış veya kolluk kuvvetleri tarafından el konulmuş olsun, cihazınıza erişimi kaybetmenin olası maliyetlerini sınırlamak için önlemler alın. Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve daha sonra baş ağrısından kurtulmak için bu yedeği güvenli bir yerde saklayın.

Ön ödemeli, tek kullanımlık bir telefon satın alın

Amerika Birleşik Devletleri’nde, federal düzenleme, ön ödemeli bir SIM kart satın almak için kimliğinizi göstermenizi gerektirmez (ancak eyaletiniz olabilir). Çoğu ülke, ön ödemeli bir SIM kart satın almak için bir kimlik formu sağlamanızı ister, böylece kartı kimliğinizle ilişkilendirir ve anonimlik olasılığını ortadan kaldırır.

Cihazınızda depolanan verilerin korunmasıyla ilgili endişeleriniz varsa, onu protestoya götürmeyin. Bunun yerine, ön ödemeli bir cep telefonu satın alın. Bu cihazlar, çoğu büyük perakende mağazasında bir SIM kartla birlikte satın alınabilir. Arkadaşlarınıza geçici numaranızı bildirin ve etkinlikleri koordine etmek için bunu kullanın. Mobil cihazların konumlarının bağlandıkları baz istasyonları tarafından belirlenebileceğini unutmayın. Bu nedenle, kimliğinizin ve konumunuzun bilinmesini istemiyorsanız, eve veya kimliğinizi açığa çıkarabilecek herhangi bir yere gitmeden önce ön ödemeli cihazınızı kapatın. GPS bir alıcı olduğundan ve herhangi bir bilgi iletmediği için GPS kullanımı güvenli olmalıdır. Ancak cihazınızın koordinatlarınızı saklayabileceğini unutmayın. Bu nedenle, protestoya gitmeden önce konum servislerini kapatmanızı ve dönene kadar bırakmanızı öneririz. Protestoya gidiş ve dönüş rotasına aşina değilseniz, konum servislerini kapatmak navigasyonu zorlaştırabilir. Seyahat edeceğiniz bölge haritasının yerel bir kopyasını indirmek isteyebilirsiniz.

Telefonla işiniz bittiğinde, güvenli bir şekilde geri dönüştürülebilir veya sizinle bağlantılı olmayan bir yerden atılabilir. Hem normal cihazınızı hem de ön ödemeli cihazınızı yanınızda taşıyorsanız, bu cihazların konumlarının ilişkilendirilebileceğini ve anonimliğinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın.

Anonimlik ve güvenlik için giyinme

Birçok kolluk kuvveti, bir protestoya katılan kişileri belirlemek için kullanılabilecek gelişmiş gözetim teknolojisine erişebilir. Kendinizi korumak için, anonimliğinizi ve fiziksel güvenliğinizi koruyacak şekilde giyinmeniz önemlidir.

Sıradan giysiler giyin

Grubunuzdaki herkesle aynı kıyafetleri giymek, protesto sırasında kimliğinizi gizlemenize yardımcı olabilir ve daha sonra kimliğinizin tespit edilip takip edilmesini engelleyebilir. Bu sadece anonimliğinizi korumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda protestocu arkadaşlarınızı da tespit edilmekten ve gözetlenmekten korur. Koyu, tek renkli renklerde giyinmek, kalabalığa karışmanıza yardımcı olacaktır. Karanlıkta arabalar tarafından pek görülemeyebileceğinizi ve caddeleri geçerken veya hareket halindeki araçların yakınında yürürken ekstra önlem almanız gerektiğini unutmayın.

İmkanınız varsa, protesto bittikten sonra için yedek kıyafet getirin. Protesto sırasında biber gazı veya göz yaşartıcı gaz gibi tahriş edici maddelere maruz kalabilirsiniz ve dönüş yolculuğunuzda rahatsızlık vermeyecek veya zarar vermeyecek giysiler giymeniz akıllıca olacaktır.

Tanımlama özellikleri

Görünür dövmeleriniz veya parlak alışılmadık saç renkleriniz varsa, onları örtün. Dövmeler sizi daha sonra tanımlamak için kullanılabilir ve dövme tanıma için veritabanlarına eklenebilir. Koyu tek renkli şapkalar, eşarplar, eldivenler, uzun kollu giysiler ve tam boy giysiler, kalabalığa daha kolay karışmanız için bu tanımlayıcı özelliklerin korunmasına yardımcı olacaktır.

Koruyucu ekipman giyin

Maske tak! Sizi hava yoluyla bulaşan hastalıklardan, yüz tanıma teknolojilerinden ve sona erdikten sonra protesto fotoğraflarında tespit edilmekten korumaya yardımcı olacaktır. Gözlükler ayrıca gözlerinizi mermilerden veya tahriş edici maddelerden korumak için yararlıdır ve renkli gözlükler yüz tanıma sistemlerini atlatmak için yararlı olabilir (ancak bu strateji kusursuz değildir). Eldivenler, ellerinizi tahriş edici maddelerden ve bulaşıcı hastalıklarla temastan korumaya yardımcı olacaktır. Tıbbi eldiven kullanabiliyorsanız, bazı kişilerin lateks alerjisi olduğundan lateks eldiven yerine nitril kullanın. Eldivenlerin bazı telefon işlevlerini engelleyeceğini unutmayın. Ayrıca, uzun süre hareket etmesi rahat olan sağlam ayakkabılar giymenizi de öneririz.

Protesto Bağlantısı sırasında

Cihazınızın kilidini açmadan fotoğraf ve video çekin

Bu mükemmel görüntüyü yakalamak, hazır olmak isteyeceğiniz bir şeydir ve güçlü görüntüler amacınızı desteklemeye yardımcı olabilir. Güçlü bir parola seçtiyseniz, bu parolayı cihaza girmek çok zaman alır ve fotoğraf çekmeden önce geçen anı riske atarsınız. Neyse ki, iOS ve Android, cihazınızın kilidini açmadan fotoğraf ve video çekmenize olanak tanır.

  • Android Pixel cihazlarda güç düğmesine iki kez basın.
  • iOS kilit ekranında kamera simgesine sıkıca basabilirsiniz. Daha eski iOS cihazları, kaydırmanızı gerektirir.

Fotoğraf ve videolarınızdaki diğer protestoculara dikkat edin

Protestodaki kişilerin fotoğraflarını veya videolarını çekiyorsanız, ne paylaştığınıza dikkat edin. Protestocuların veya görgü tanıklarının yüzlerinin tanımlanabileceği fotoğrafları çevrimiçi olarak yayınlarsanız, kolluk kuvvetleri veya kanunsuz kişiler onları takip edebilir ve tutuklayabilir veya taciz edebilir. Gözleri veya ağzı görünen herkesin yüzünü kapatmayı düşünün. Fotoğrafları varsayılan Android veya iOS fotoğraf düzenleme uygulamalarında düzenleyebilirsiniz. Dövmeler veya benzersiz giysiler gibi diğer tanımlayıcı özellikleri kararttığınızdan veya bulanıklaştırdığınızdan emin olun (bulanıklaştırma bazen tersine çevrilebilir, bu nedenle seçeneğiniz varsa karartma daha iyidir). Android’de, yüzleri otomatik olarak bulanıklaştıracak fotoğrafları düzenlemek için The Guardian Project’in ObscuraCam uygulamasını kullanmayı düşünün. iOS veya PC’niz de dahil olmak üzere herhangi bir mobil cihazda kullanılabilen Image Scrubber adlı kullanışlı bir araç da mevcut.

İlginizi çekebilir:  Facebook Türkiye, KVKK’ya ödediği cezanın iadesini isteyecek

Fotoğraflardaki meta verileri fırçalayın

Fotoğraflarınızı yayınlamaya hazır olduğunuzda, kişisel olarak tanımlayıcı bilgileri sızdırmak istemiyorsanız, resim dosyalarında bulunan meta verileri temizlemek iyi bir fikirdir. Fotoğraflardaki meta veriler, fotoğrafın çekildiği kameranın modeli, fotoğrafın çekildiği tam zaman ve konum ve hatta adınız gibi bilgileri içerebilir.

  • Seçenek 1: Fotoğrafı bir masaüstü bilgisayara aktararak, görüntünün ekran görüntüsünü alarak ve orijinal fotoğraf yerine ekran görüntüsünü yayınlayarak orijinal fotoğraf meta verilerini kaldırın.
  • Seçenek 2: Meta verileri kaldırmak için mobil cihazınızda fotoğrafın ekran görüntüsünü de alabilirsiniz, ancak görüntü kalitesi o kadar yüksek olmayabilir. Daha sonra orijinal fotoğraf yerine bu ekran görüntüsünü gönderebilirsiniz.
  • Seçenek 3: Signal uygulaması aracılığıyla kendinize fotoğrafın bir kopyasını gönderin (görüntü gönderirken meta verileri çıkarır), ardından göndermek için gönderilen görüntüyü indirin.

Protestoya gidip gelirken dikkat edilmesi gerekenler

Sürüşle ilgili hususlar

Otomatik Plaka Okuyucu Sistemleri (ALPR’ler), bir bölgeden geçen araçların plakalarını, karşılaştıkları tam saat, tarih ve konumla birlikte otomatik olarak kaydeder. Bu teknoloji genellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve diğer birçok ülkedeki kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır veya Vigilant ve MVTrac gibi özel şirketler tarafından kullanılır ve bunlar daha sonra plaka verilerini kolluk kuvvetleri ve diğer kuruluşlarla paylaşır. Büyük veritabanlarında biriken bu veriler uzun süreler boyunca saklanır. Bu şirketler, plaka verilerinin özel olarak toplanmasını yasaklayacak veya ALPR’leri başka şekilde düzenleyecek yasalara karşı güçlü bir şekilde lobi yaptı ve dava açtı. Esasen, konumunuz, bu verilerin nasıl toplanabileceği, erişilebileceği, paylaşılabileceği ve saklanabileceği konusunda çok az yasal sınırla, size kayıtlı herhangi bir aracın sürüş geçmişine dayalı olarak zaman içinde izlenebilir.

ALPR’lerle ilgili Sokak Seviyesinde Gözetleme kılavuzumuzda daha fazlasını okuyun.

Toplu taşıma ile ilgili hususlar

Protesto yerine gidip gelirken dikkatli olun. Size bağlı ödeme yöntemleri veya transit kartları kullanıyorsanız, kolluk kuvvetleri protestoya katıldığınızı belirleyebilir ve hareketlerinizi takip edebilir. Hareketlerinizin ve derneklerinizin özel kalmasını tercih ediyorsanız, alternatif toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünün.

İmkanınız varsa, bu tür gözetim risklerine maruz kalmayı en aza indirmek için bisiklete binmeyi veya protestoya yürüyerek gidip gelmeyi düşünün.

Uçak modunu etkinleştir

Uçak modu, protestoda bulunduğunuz süre boyunca cihazınızın iletim yapmamasını sağlar ve konumunuzun izlenmesini engeller. Ne yazık ki, bu aynı zamanda arkadaşlarınıza mesaj gönderemeyeceğiniz veya onları arayamayacağınız anlamına gelir, bu nedenle planınızı buna göre yapın. Protestoya gitmeden önce, ayrılırsanız arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz bir yerde anlaşın. Bu kılavuzda daha önce belirtildiği gibi, protestoya gitmeden önce konum hizmetlerini kapatmak ve dönene kadar bırakmak isteyebilirsiniz.

Bazı uygulamalar, ağ erişimi olmadan gezinmenize izin verir. GPS yalnızca alıcı bir sistem olduğundan, uçak modunu etkinleştirdikten sonra GPS’i seçerek açabilirsiniz. Protesto alanının haritasını önceden indirdiğinizden emin olun.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklanırsanız

Polis tarafından gözaltına alınır ve sorgulanırsanız, susma ve herhangi bir sorgulama öncesinde ve sırasında bir avukatla konuşma hakkınız vardır. “Avukatımı istiyorum ve sessiz kalmayı seçiyorum” deyip bir avukatla konuşma şansınız olana kadar soruları yanıtlamayı reddetmek en iyisidir.

Soruları cevaplarsanız, doğruyu söylediğinizden emin olun. Bir polis memuruna yalan söylemek suçtur ve kolluk kuvvetlerine yalan söylediğiniz için, ilk başta sizinle ne hakkında konuşmak istediklerinden daha fazla başınız belada olabilir.

Polis telefonunuzu görmek isterse, cihazınızın aranmasına izin vermediğinizi söyleyebilirsiniz. Telefonunuzu ele geçirip daha sonra aramaya çalışarak yanıt verebilirler, ancak en azından onlara izin vermediğiniz anlaşılır.

Polis elektronik cihazınızın kilidini açmak için şifre isterse (veya doğrudan kilidini açmanızı isterse), reddedebilirsiniz. Parolanızı veya biyometrik anahtarınızı vermeyi reddettiğinizde, kolluk kuvvetlerinin elinde -telefonunuzun ele geçirilmesinden gözaltına alınmasına kadar- olumsuz sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Ancak her tutuklama durumu farklıdır ve kendi tehdit modelinizi düşünmeniz gerekecektir.

Protestodan Sonra

Cihazınıza el konulursa ne yapmalısınız?

Cihazınıza el konulduysa, onu geri almak için yasal yollara başvurabilirsiniz. ABD’de, avukatınız, bekleyen bir davada delil olarak tutulmuyorsa, mülkünüzün iadesi için dava açabilir. Polis, fotoğraflarınız veya videolarınız da dahil olmak üzere elektronik cihazınızda bir suç kanıtı bulunduğuna inanırsa, polis bunu kanıt olarak tutabilir. Ayrıca elektronik cihazınızın sahipliğini sona erdirmeye çalışabilirler, ancak bu tür varlıkların müsaderesine mahkemede itiraz edebilirsiniz.

Ayrıca cihazınızda oturum açmış bazı hizmetlere erişimi iptal edebilirsiniz. Örneğin, Twitter’da Ayarlar ve gizlilik -> Uygulamalar ve cihazlar’a giderseniz, Twitter hesabınıza bağlanma izni olan cihazların erişimini iptal edebilirsiniz. Diğer hizmetler için, yalnızca parolanızı veya parolanızı değiştirmek, uygulamanın oturumu kapatmasını ister. Ancak, kolluk kuvvetlerinin erişimini iptal etmenin sizi adaleti engellemek veya delilleri yok etmekle suçlanma riskine maruz bırakabileceğine dikkat edin. Nasıl devam edeceğinize karar vermeden önce daima avukatınızla konuşmalısınız. Çevrimiçi hizmetler, hesabınız için son girişlerin günlüklerini sağlayabilir. Cihazınızın izniniz olmadan hesaplara erişmek için kullanıldığından endişeleniyorsanız, bu tür günlüklerin mevcut olup olmadığını kontrol etmeniz ve bunları izlemeniz yararlı olabilir. Kolluk kuvvetleri cihazınıza el koyarsa, cihazınızdan resimler, kişiler, mesajlar ve konum geçmişi gibi verileri çıkarmaya çalışmak için “Cellebrite” gibi bir “adli” araç kullanabilir. Telefonunuz eskiyse veya şifrelenmemişse bunun başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, protesto gibi riskli bir duruma girerken yanınızda minimum düzeyde veri taşımak ve en güçlü şifreleme düzeyini kullanmak önemlidir

 

Yazar Hakkında

Başak Aşkıngil

Yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız