Quora 100 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdı

Popüler soru cevap sitesi Quora, bugün attığı bilgilendirme mailiyle kullanıcıların bilgilerini sızdırdığını belirtti. 100 milyondan fazla kişinin bu durumdan etkilendiği düşünülüyor.

Kullanıcıların her konuda birbirlerine ve uzmanlara soru sorup cevap alabileceği global platform Quora, büyük bir sızıntı ile gündemde. Firma, bugün attığı bilgilendirme mailiyle bazı kişisel verilerin çalındığını belirtti. Kaynaklara göre sızıntı 100 milyondan fazla kişiyi etkiliyor. Quora, şimdilik “kötü niyetli bir üçüncü taraf sistemlerimizden birine izinsiz olarak girebilmiş.” açıklamasıyla yetindi.

Kullanıcıların isimleri, IP’leri, emailleri ve şifreleri tehlikede

Quora attığı mailde isim, mail, IP, kullanıcı ID, şifreleri ve hesap ayarları gibi bilgilerin sızdırıldığını belirtmiş. Şifreler hash halinde bulunduğu için tam anlamıyla bilinmesi mümkün olmayacaktır ama oldukça önemli bilgilerin çalındığı bir gerçek. Ayrıca site üzerinde gizli olarak yaptığınız cevaplama, oylama gibi işlemler de ortaya çıkmış. 2010 yılında açılan Quora’da hesabı olanların şifrelerini hemen değiştirmesi çağrısı yapan platform, konuyla ilgili olarak kullanıcılarına bilgilendirme e-postası da gönderdi.

Resmi açıklamada, “Araştırmalarınız devam ediyor. Köklü nedenleri belirledik ve sorunu çözmek için adımlar attığımıza inanıyoruz ve hem içeriden hem de dışarıdaki uzmanlarımızla güvenlik iyileştirmeleri yapmaya devam edeceğiz” denildi.

Kaynak: The Verge

İlginizi çekebilir:  KVKK Veri Koruma Günü'nde konferans düzenleyecek

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.