“Saklanacak bir şeyim yok” iddiası neden sorunlu

Yıllardır, DuckDuckGo‘da sık sık çevrimiçi gizliliğe karşı kusurlu bir karşı iddia duyuyoruz: Saklayacak hiçbirşeyim yok. Neden kaygılanayım?

Artık günümüzde “internette kişisel mahremiyet” daha yaygın hâle geldikçe, Saklayacak hiçbirşeyim yok. Neden kaygılanayım? iddiasının haklı bir şekilde azaldığını görmekteyiz. Ancak, hâlâ bu fikir dillendirilmeye devam ediyor. Bu durumun neden kusurlu olduğunun üç sebebini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1) Mahremiyet, bilgilerin gizlenmesiyle ilgili değildir; mahremiyet, bilgiyi korumakla ilgilidir ve korumak istediğiniz bilgilere sahipsiniz.

Banyoya gittiğinde kapıyı kapatır mısınız? Banka hesabı bilgilerinizi kimseye verir misiniz? İnternette tüm arama ve göz atma geçmişinizin herkese açık olmasını ister misiniz? Tabii ki “hayır” değil mi?

Kısaca, herkes belirli şeyleri özel tutmak ister. E-postalar, mesajlar, aramalar, finansal bilgiler, tıbbi bilgiler vb. gibi bilgileri başkalarıyla paylaşmaz. Çok az insan bu bilgileri paylaşmaya “evet” diyecektir.

2) Mahremiyet temel bir haktır ve kimseye temel hakların gerekliliğini kanıtlamanıza gerek yoktur.

Söyleyecek önemli bir şeyinizin olmadığını düşünseniz bile, özgür konuşma hakkına sahip olmalısınız. Protesto edecek bir şeyinizin olmadığını bilseniz bile, toplanma hakkına sahip olmalısınız. Bunlar, gizlilik hakkı gibi temel haklar olmalıdır.

Mahremiyet, samimi konuşmalarda, tıbbi prosedürlerde ve oy kullanma gibi süreçlerde çok önemlidir ve arzu edilir. Eğer oy kullanırkan açıkça izlenseydik oy kullanma davranışlarımızı değiştirirdik değil mi? Dolayısıyla, oy kullanırken mahremiyetimizin öneminin demokrasiyi desteklediğini iddia edebiliriz.

3) Mahremiyet eksikliği herkesin kaçınmak istediği ciddi zararlar yaratır.

Kimlik hırsızlığı, reklamlar yoluyla manipülasyon, kişisel bilgilerinize dayalı ayrımcılık, taciz, filtre balonu ve mahremiyetimize yönelik saldırılardan kaynaklanan diğer birçok sorun gibi maalesef yaygın tehditlerden kaçınmak için mahremiyete ihtiyacınız var.

Ayrıca, pek çok insanın farkında olmadığı şey daha var. Kişisel verilerinizin birkaç küçük parçasıyla, hakkınızda düşünebileceğinden çok daha fazlasını ortaya koymak için bir araya getirilebiliniyor. Örneğin, MIT araştırmacıları tarafından yapılan bir analizde, “sadece dört tane oldukça belirsiz bilgi parçasının (dört alış-veriş işleminin tarihleri ve konumları), üç aylık kredi kartı işlemlerini kaydeden bir veri kümesindeki 1.1 Milyon kradi kartı kullanıcısı insanın yüzde 90’ını tanımlamak için yeterli olduğunu bulunmuş.

İlginizi çekebilir:  Facebook, Çocuklarını İnternette Güvende Tutmak İsteyen Ebeveynlere Yönelik 10 Önemli İpucu Paylaştı

Mahremiyetin sadece bir tek ve görünüşte önemsiz bir kişisel veri parçasını korumakla ilgili olmadığını hatırlamakta fayda var. Çünkü bu durum,  insanların sık sık söyledikleri, “saklayacak hiçbir şeyim yok” dediği durumdur.

Örneğin, bazı insanlar bir şirketin kendi e-posta adresini bilmesi durumunda bir sakınca olmadığını söylerken, bir başka grup insan, internet alışverişlerinin konumlarını bir şirketin bilmesini umursamazlar. 

Bununla birlikte, bu küçük kişisel veriler, Google ve Facebook gibi reklam platformları tarafından, kim olduğunuz, ne yaptığınız, nereye gittiğiniz ve kiminle zaman geçireceğiniz hakkında daha eksiksiz bir resim oluşturmak için giderek daha fazla toplanmaktadır. Ve bu büyük veri profilleri daha sonra önemli mahremiyet sorunlarınaa çok daha kolay yol açabilir. Eğer size ürpertici geliyorsa öyle olduğu için…

Gizliliğinizin kabul edilmemesi gerektiğine yeterince vurgu yapamayız. “Gizlenecek hiçbir şeyim yok” yanıtı, yalnızca hükümet ve şirket gözetiminin varsayılan olarak kabul edilebilir olması gerektiği anlamına gelir.

Gizlilik varsayılan olmalıdır. Çevrimiçi olarak yeni bir güven standardı oluşturuyoruz ve çevrimiçi mahremiyetin panjurları kapatmak kadar kolay olması gerektiğine inanıyoruz.


Bu yazı ilk olarak DuckDuckGo blogu olan spreadprivacy.com’da Three Reasons Why the “Nothing to Hide” Argument is Flawed başlığıyla yayınlanmıştır. Mehmet Şafak Sarı tarafından Dijital Güvenlik Projesi için Türkçe’ye çevrilmiştir.


Ayrıca bakınız:
* Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?
* Saklayacak bir şeyim yok. Neden gizliliğimi önemsemeliyim?