Saldırganlar Kişisel Verilerinizin Peşinde: Onlara Engel Olun!

Hayatlarımızın giderek daha da dijitalleştiği bir dönemdeyiz. Masaüstü, dizüstü bilgisayar veya mobil cihazımızı kullanarak oturduğumuz yerden rahatlıkla alışveriş yapabiliyor, sosyalleşebiliyor, iletişim kurabiliyor, televizyon izleyebiliyor veya oyun oynayabiliyoruz. Peki bu hizmetlere bu kadar kolay erişebilmek için ne bedel ödediğimizin farkında mıyız?

Bu hizmetlerin çoğuna erişmek için bazı kişisel verilerimizi üçüncü kişilere teslim etmemiz gerekiyor. Bu bazen adımız, bazen e-posta adresimiz, bazen de kredi kartı numaramız gibi daha hassas bilgilerden oluşabiliyor. Ne olursa olsun tüm bunlar bizim kişisel verilerimizi oluşturur ve bizim hakkımızda bir şeyler ifade eden bu bilgilerin paylaşılması bazı riskler doğurur.

Neden mi? Çünkü saldırganlar sürekli bizim bu kişisel bilgilerimizi çalmanın ve para kazanmanın yolunu arıyorlar.

FBI tarafından en son yayınlanan bir rapor çevrimiçi dünyada bizi bekleyen tehditleri gözler önüne sermektedir. 2018 yılının başında bir çok kişisel veri ihlali yaşanmış ve 148,8 milyon doların üzerinde zarar meydana gelmiş. Üstelik bu sadece buz dağının görünün kısmı.

Mesaj gayet açık değil mi? Kullanıcıların çok hassas olan bu kişisel verilerini siber saldırganlardan korumak için bir an önce önemli adımlar atması gerekiyor.

Nasıl korunuruz?

  • Her hesabınızda benzersiz ve güçlü bir parola kullanın. Eğer parolaları hafızanızda tutmakta zorlanıyorsanız bunu sizin için yapacak bir parola yöneticisi kullanmayı tercih edin.
  • Kullandığınız üçüncü taraf uygulamalardan birinde veri ihlali yaşandığında dair bildirim alırsanız hemen parolalarınızı değiştirin. Eğer kullandığınız platform izin veriyorsa iki aşamalı doğrulamayı etkileştirin.
  • Kişisel verilerinizi mümkün olduğunca HTTPS kullanan sitelere girin.
  • İstenmeyen e-postalarla tarafınıza iletilen bağlantılara tıklamayın ve ekleri cihazınızda açmayın.
  • Sosyal medya hesaplarınızda kişisel olabilecek bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin.
  • Tüm cihazlarınızda genel olarak başarılı kabul gören bir antivirüs kullanın. Bu antivirüs yazılımlarının spam ve kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı önlemlere sahip olmasını tercih edin.
  • Tehditleri en aza indirgemek için cihazlarınızda tüm uygulamaların son sürümlerini kullanın ve düzenli olarak güncelleştirmelerinizi kontrol edin.
İlginizi çekebilir:  Facebook bilgilerimiz satılıyor mu?

Bazı bölümler çıkartılarak aslına uygun şekilde çevrilmeye çalışılmıştır. Yazının orijinaline şu adresten ulaşabilirsiniz: https://blog.trendmicro.com/hackers-are-after-your-personal-data-heres-how-to-stop-them/

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.