Signal’in uçtan uca şifreleme protokolü Skype’ye geliyor!

Uçtan uça şifreleme yöntemiyle* en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen Signal’e geçtiğimiz yıl eklenen görüntülü görüşme özelliği sayesinde herkes için güvenli ‘video aramaları, video konferansları’ yapabileceğimiz uygulamalardan biri olmuştu.

11 Ocak’ta Signal ekibinin blogundan yapılan açıklamada, WhatsApp, Google, Facebook‘tan sonra Microsoft‘un da, açık kaynaklı Sinyal Protokolünü kendi mesajlaşma platformuna ekleyeceğini duyurdu.

Bu birlikteliğin ilk ürünü olarak Sinyal Protokolü tarafından desteklenen Skype‘a “Özel Sohbet” özelliğini sunulacak.

Açıklamada, “Dünyanın en popüler uygulamalardan biri olan Skype‘da güvenli iletişim için Signal Protokolü’nün güçlü şifreleme özellikleri sağlayacak olmaktan heyecanlıyız” denildi.


  • Uçtan uca şifreleme: Bir mesajın orijinal göndericisi tarafından gizli bir mesaja dönüşmesini ve bu mesajın şifresinin yalnızca son alıcı tarafından çözülmesini garantiye alır. Şifrelemenin diğer türleri, üçüncü partiler tarafından uygulanan şifrelemeye bağlı olabilir. Bu diğer partilere metnin orijinaliyle güvenmeniz gerektiği anlamına gelir. Uçtan uca şifreleme genellikle güvenli sayılır, çünkü şifrelemeyi kırabilecek ya da üzerinde oynama yapabilecek tarafların sayısını düşürür.
İlginizi çekebilir:  Akıllı Telefonları Hedef Alan 5 Güvenlik Tehdidi