Türkler para karşılığında özel verisini paylaşmaya hazırmış!

Kaspersky Lab’ın düzenlediği bir araştırmaya göre, her iki Türk’ten biri, özel verisini para karşılığında tanımadığı birine satabileceğini söyledi. Yüzde 24’ü ise, ödül karşılığında gizliliğinden vazgeçebileceğini belirtti.

Türkiye’de kullanıcıların yarısından fazlası (%55) modern dijital dünyada tamamen gizli kalmanın imkansız olduğuna inanıyor. Hatta birçok kullanıcı verilerini ve çevrim içi kimliklerini korumak yerine satmayı tercih ediyor. Ancak bunun çok büyük sonuçları olabiliyor.

Kişisel verilerin kötüye kullanımı veya yanlış ellere geçmesinin yaratabileceği ciddi sonuçlara rağmen Türkiye’de kullanıcıların dörtte biri (%24) ücretsiz bir ödül aldıklarında rahatlıkla gizliliklerinden vazgeçip verilerini paylaşabileceğini belirtti.

Araştırmaya Türkiye’den katılanların %47’si para karşılığında hiç tanımadıkları biriyle tüm özel verilerini paylaşabileceğini söyledi. Özel verilerini paylaşıp karşılığında gelir ya da ödül elde etmek isteyen kullanıcılarının sayısı giderek artıyor. Ancak bu kısa vadeli yaklaşım uzun vadede büyük sorunlar doğurabiliyor.

ÇALIŞANLARIN, SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR

Çalışanların kendileri ve şirketleri hakkında çok fazla bilgi paylaşmamaya dikkat etmesi gerekiyor. Career Builder tarafından yapılan çalışmada, işverenlerin %57’si sosyal medyada gördükleri paylaşımlar nedeniyle bir adayı işe almaktan vazgeçtiğini, üçte biri (%34) ise paylaşımları nedeniyle bir çalışanı işten çıkardığını veya uyardığını belirtti.

Açıkça paylaşsak da paylaşmasak da bilgilerimiz yanlış ellere geçtiğinde gerçek hayatımıza büyük etkileri olabiliyor. Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırma, Türkiye’de yaklaşık her üç kişiden birinin (%30) kişisel verilerine izinsiz bir şekilde erişildiğini ortaya koydu. Bu durum kullanıcılar için birçok farklı sonuç doğurabiliyor. Örneğin, Türk katılımcıların yarısından fazlası (%55) bu tür bir olayın kendilerini strese soktuğunu dile getirdi. %8’lik bir kesim maddi zarara uğrarken spam ve reklamlarla rahatsız edilenlerin oranı ise %23 oldu.

TÜRKLER, SİBER SUÇLULARDAN KORKUYOR

Birçok kişi özel bilgilerini gizli tutmak veya bunlara başkalarının erişmesini engellemek için önlemler alsa da bu sonuçlar yaşanabiliyor. Türkiye’de insanların, kişisel verilerine erişmesinden en çok korktuğu grupların başında siber suçlular geliyor. Onu genel olarak tüm internet ortamı ve sosyal ağlar takip ediyor. Türk kullanıcıların %59’u bilgilerinin gizli kalması için cihazlarını parola ile koruyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %51’i kullandıkları cihazlar, hizmetler ve uygulamalardaki gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol edip değiştirdiğini, %33’ü gizlilik amacıyla web kameralarının üzerini kapattığını ve %43’ü ise verilerini şifrelediğini belirtti.

İlginizi çekebilir:  Çocuklarımız tehlikede: Güvenliksiz Akıllı Saatler

DİJİTAL HİJYENE DİKKAT

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, “Verilerin tüketicilerin aleyhine nasıl farklı şekillerde kullanılabileceğini görmek için çok uzağa bakmanıza gerek yok. Bunun çeşitli nedenleri var. 500 milyon müşteriyi etkileyen ve çoğunun dolandırıcılığa uğramasına neden olan 2018’deki Marriott veri sızıntısı veya Forever 21 mağazalarındaki kasiyer terminallerinin müşterilerin kredi kartı bilgilerini açığa çıkarması gibi olaylar giderek sıklaşıyor. Müzisyen olan eski sevgilisinin e-posta hesabına girerek burs teklifini reddedip Montreal’den taşınmasını engelleyen kadının neden olduğu durum da bunlara örnek olarak gösterilebilir.

“Dijital hijyeninizi koruyup, çevrim içi gizliliğin ve kendinizi güvene almanın ne kadar önemli olduğunu bilerek verilerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesini önleyebilirsiniz. Herkes verilerinin gizli kalmasını sağlayabilmeli. Sırlar gizli kalabilir ve internet üzerinden yapılan işlemlerde veri kaybı bir beklenti yerine bir istisnaya dönüşebilir. Güvenlik ürünleri ve pratik adımların birlikte kullanıldığı bir çözümle tehditleri en aza indirip internetteki verilerinizi koruyabilirsiniz.” dedi.

Çevrimiçi dünyanızın gizli kalmasını sağlamak ve verilerinizin kötüye kullanılmasını engellemek için şu basit adımları izleyebilirsiniz:

  • Sosyal medyada paylaşım yaparken iki defa düşünün. Görüşlerinizi veya bilgilerinizi herkesle paylaşmanın daha büyük etkileri olabilir mi? Paylaştığınız içerik şimdi ya da ileride size karşı kullanılabilir mi veya zarar verebilir mi?
  • İnternetteki hesaplarınızın parolalarını ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşmayın. Sevdiklerinizle hesaplarınızı paylaşmak iyi ya da kullanışlı bir fikir gibi görünebilir fakat bu aynı zamanda parolalarınızın çalınma ihtimalini de artırır. Parolalarınızı kendinize saklayın, böylece ilişkileriniz kötüye giderse gizli bilgilerinizi koruyabilirsiniz.
  • Çevrim içi gizlilik konusunu ciddiye alın, çok gerekli olmadığı takdirde üçüncü taraflarla bilgilerinizi paylaşmayın. Böylece verilerinizin yanlış ellere geçme ihtimalini azaltırsınız.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.