Şifreli Facebook Bildirimleri

Facebook milyarlarca insanın kullanmakta olduğu bir sosyal ağ. Her ne kadar varlığı, kullanıcılarının kişişel bilgilerini sömürerek yarattığı tahribat sebebi ile talihsiz olsa da kimi insanlar için kullanımı neredeyse zorunlu görülmekte. Bu kişilere yayıncılar, gazeteciler gibi çeşitli meslek gruplarından özgür bir platformda örgütlenmeyi öngörememiş [toplulukların üyeleri] de dahil.

Mahremiyetinizi bir şirkete veriyor olmanız bunu herkese vereceğiniz anlamına gelmemekte. Her ne kadar Facebook gibi bir hizmeti kullanırken mahremiyet ve güvenlik kelimeleri anlamsızlaşıyor olsa da bilgilerinizin geniş alanlara yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler almanız mümkün. Bunlar paylaştıklarınızı kimin görebileceği veya profilinizin erişim sınırları gibi beşeri özellikler olabileceği gibi şifreleme gibi teknik imkanlardan da oluşmakta.

Facebook, neredeyse her çevrimiçi hizmet gibi bir e-posta adresi talep etmekte ve bu adrese çeşitli bildirimler göndermekte. Bunlar sosyal ağınızda gerçekleşen etkinlikler olabildiği gibi duyurular, parola sıfırlama talepleri gibi yönetsel işlevler de göstermekte. Peki, bu e-posta adresiniz de başka bir mahremiyet sorunu teşkil ediyor ise durum ne olacak? Facebook ayrım yapmaksızın her türlü bilgiyi e-posta adresinize gönderecek ve eğer e-posta sağlayıcınız da bir başka mahremiyet düşmanı (Google olarak okunur) şirket veya iş e-postanız gibi kontrol altında bir sunucuda ise istemeden bu bilgileri bir başkası ile de paylaşmak zorunda kalırsınız. E-posta sağlayıcınızı [güvenli ve mahremiyetinize özen gösteren bir kuruluş] ile değiştirmeniz hararetle tavsiye edilirse de şifreleme bir başka çözüm olarak değerlendirilebilir.

İlginizi çekebilir:  Facebook'taki reklam yansımalarını kaldırmanın yolları

[GnuPG veya kısaca GPG temelde bir e-posta şifreleme yazılımı olmakla birlikte kimlik yönetiminden, yetkilendirme işlemlerine kadar çokça işe yaramakta.]

Her ne kadar günümüzün kolaycı son kullanıcı yazılım camiası tarafından yerlere vurulsa da [GPG 30 yılı aşkın bir süredir dünya devlerine meydan okumakta. GPG [Edward Snowden] ABD elektronik istihbarat teşkilatı olan [NSA‘nın] dünya vatandaşlarına hıyanetini ifşa etmek için güvendiği bir yazılımdır. Bu sebepten ötürü günümüzün tehlikeli çevrimiçi yaşamında güvenilebilecek nadir güvenlik yazılımlarından biri olarak kabul edilebilir.

Snowden seviyesinde korumadan Facebook tarafından gönderilen bildirim e-postalarınız da yararlanabilir. Hali hazırda GPG’ye eliniz değmiş iken genel olarak e-postalarınızı ve dosyalarınızı da şifrelemek için güvenli bir sistemi de kullanmaya başlayabilirsiniz. Facebook’tan şifreli e-posta bildirimleri alabilmek için öncelikle bir GPG anahtarına ihtiyacınız olacak. Bunu gerçekleştirmek için Özgür Yazılım Derneği‘nin güvenlik rehberini hararetle tavsiye ederiz. Basit şekilde GPG anahtarı oluşturmak için bir bilgisayara bile ihtiyacınız yok. Bir Android cihaz ile 2 dakika içinde bir GPG anahtarına sahip olabilirsiniz. Anahtarınızın yedeğini almayı unutmayın ve mümkünse kağıda basıp saklayın.

Anahtarınızı oluşturduktan sonra umumi anahtarınızı (Facebook buna ortak anahtar demekte) Facbook ayar panelinde uygun yere girmeniz gerekmekte. Bunun için Facebook’un menüsünden ayarlara gelin ve “güvenlik ve giriş” başlığı altında en aşağıda bulunan “Şifrelenmiş bildirim e-postaları” bölümüne tıklayın. Karşınıza “OpenPGP Ortak anahtarını buraya gir” başlıklı bir metin kutusu çıkacaktır. Kutunun içine umumi anahtarınızı yapıştırın. Anahtarınız aşağıdaki gibi görünecektir.

İlginizi çekebilir:  Google’dan Süper Hizmet: Oltaya geliyor musunuz?

“`
—-BEGIN PUBLIC KEY—-
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—-END PUBLIC KEY—-

“`

Bu adımı gerçekleştirdiktan sonra değişiklikleri kaydedip çıkabilirsiniz. Facebook umumi anahtarınızı kullanarak her türlü bildirimi size şifreli olarak gönderecektir. Gelen bildirim e-postalarını açmak için e-postalarınızı deşifre edecek bir çözüme ihtiyacınız olacak. Şayet web e-posta kullanıyoranız [Mailvelope] veya bilgisayarınızda bir istemci ile e-postalarınıza erişecekseniz [Thunderbird] kullanabilirsiniz.

Bir mahremiyet düşmanına bugünlük mahkum olabilirsiniz lakin bu tüm varlığınızı gözetim kapitalizmine teslim etmenizi gerektirmez. Küçük bir adımla mahremiyetiniz ve güvenliğiniz için çok büyük bir adım atabilirsiniz ve bir gün imkan bulursanız özgür ve dağıtık bir dünyaya [Mastodon] ile adım atmanızı canı gönülden dileriz.

Creative Commons Lisansı
Bu eser CCBY-SA ile lisanslanmıştır.