Yeni Nesil VPN Uygulaması: WireGuard

İnternetin özgür olduğu bir ülkede yaşıyor olsaydık muhtemelen VPN gibi bir kavrama bir çok kişi hiç duymayacaktı. Ama şu an sıradan bir vatandaş internetin nasıl çalıştığına, VPN ve DNS gibi kavramların neler olduğuna dair yeterince bilgi sahibi olmuş durumda.

Yasak 101

2007 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’dan sonra İnternet ortamında yasaklamalar ve sansür sürekli olarak artmaya başladı

Yasaklamaların başladığı ilk yıllarda çok basit yöntemle sadece DNS kayıtlarında internet sitesinin silinmesi yöntemi ile gitmek istediğimiz siteye erişim engelleniyordu. Bu yasaklama yöntemi hızlıca çözüldü ve bir çok kişi kişisel bilgisayarlarının ayarlarını değiştirerek DNS olarak Google’ın yada farklı DNS serverlarının adreslerini tanımladır. Bu sayede İnternet servis sağlayıcımızın DNS’inde kayıtlı olmayan İnternet sitesine erişimi sorunu çözülmüş oldu.

DNS ile gibi ayarlamaları yapmayan, yapamayan kişiler ile Tunnel siteleri üzerinden yasaklı sitelere, o dönemde özellikle Youtube erişebiliyordu.

Seviye Atlama

Bu yasaklama yönteminin çok çabuk üstünden gelmesinden sonra seviye biraz daha zorlaşarak ikinci aşamaya gelindi: Erişim engeli.

DNS bazlı yasaklama girişimin çok kolay şekilde atlanabiliyor olmasından sonra yasaklamalar için artık siteyi doğrudan engelleme girişimleri devreye girdi. Bu sayede hangi DNS’i kullandığınıza bakılmaksızın İnternet trafiğiniz yasaklanan bir siteyi açmak istediğinde engelleme ile karşılaşıyor.

DNS kadar kolay olmasa da bu yasaklama yöntemini aşmak için de bir çok kişi yeni yöntemler aramaya başladı. Aslında çok farklı amaçları için kullanılan VPN servisleri bu kez yasaklı sitelere girmek için kullanılmaya başlandı.

Yasaklanmış içeriklere teknik olarak erişim engellenmiş ama pratik olarak bir çok insan bu engeli aşarak yasaklı içeriğe halen erişebiliyordu. Bu yasaklama biçiminin de yetersiz olması nedeniyle yeni bir teknik geliştirildi: İçerik kaldırma

İlginizi çekebilir:  Avrupa Birliği Mastodon'a Geçiyor

WireGuard

VPN konusunda herkesin kullandığı farklı metodlar,

  • Tarayıcılarda dahili olarak gelen VPN’ler
  • Ücretsiz VPN servisleri
  • Anti Virüs programlarının sunduğu servisler
  • Kendi sunucumuzda kurduğumuz şahsımızın VPN serverleri gibi

Bütün bunlara yeni bir VPN servisi eklendi: WireGuard.

WireGuard Kurulumu ve Kullanımı

Nedir bu  WireGuard derseniz, kendi İnternet sitelerinde şu şekilde tantıyorlar kendilerini: Hızlı, Modern, Güvenli VPN (Fast, Modern, Secur VPN Tunnel)

Protokol olarak kullanılan son teknoloji kriptoloji uygulamları sayesinde güvenliği sağlayan WireGuard, OpenVPN gibi uygulamlardan da daha hızlı çalışıyor. Minimalist bir kod yapısına sahip olan WireGuard’ın tüm kodlarına açık olarak alttaki  linten erişebilirsiniz: https://www.wireguard.com/repositories/

Wireguard vs OpenVPN Software
WireGuard’ın mevuct protokollerden ayıran bir diğer özellik ise çıkış amacı olarak Linux çekirdeği için tasarlamış olmasıdır. Bu  yüzden de karmaşık bir yapıdan uzak kalabilmiş. Peki bu bize sağlıyor? WireGuard Linux işletim sistemine dahil olarak geldiği OpenVPN gibi şifreleme işlemleri ekstra zaman kaybetmeden bu işlemleri direkt olarak çekirdek seviyesinde hallediyor.

Linux yazısını görünce gözü gözü korkan bir çok kişi olmuştur diye düşünüyorum ama merak etmeyin WireGuard yazılımını her platformda kullanabilmeniz için hazırlanmış durunmda. Hangi cihazı, işletim sistemi kullanırsanız kullanın, alttaki linkten uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

www.wireguard.com/install/

Sadece bilgisayarlarınızda değil daha düşük performansa sahip mobil telefonlarınızda da çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

WireGuard sitesinden ve bir çok kullanı yorumuna dayanarak söylebiliriz WireGuard gerçekten hızlı bir uygulama. Bu konuda WireGuard’ın kendi sitesinde yayınladığı ve popüper protokoller ile karşılşatırma yaptığı grafiklere bakabilirsiniz;
https://www.wireguard.com/performance/

Alttaki grafiktte de göreceğiniz gibi diğer protokollere göre daha hzılı olan WireGuard bu hızını sağlarken diğer protokoller gibi işlemcinin tamamını kullanmadan bunu sağlıyor.

Anlık ping süresi yine aynı şekilde çok hızlı olan WireGuard’ın karşı makinaya bağlanma süresini için zaman kaybı çok az.

İlginizi çekebilir:  Önce Güvenlik!

Mozilla VPN

Tüm dünyada gizliliğe son derece önem veren İnternet tarayıcısı Firefox’un da çatısı altında bulunduğu Mozilla Vakfı da WireGuard altyapısı ile yeni bir VPN hizmetini bazı ülkelerde kullanıma açtı; Mozilla VPN.

Şuan için sadece altı ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Yeni Zellanda, Singapur ve Malazya) kullanılan Mozilla VPN için bekleme listesine girmek için linke tıklayabilirsiniz; https://vpn.mozilla.org/

Windows, iOS ve Android’de kullanılan Mozilla VPN yakın zamanda Linux ve Mac kullanan cihazlarda da aktif olacak.

Mozilla VPN için öne çıkan önemli özelliklerden biri ise çevirimiçi aktivitelerin Mozilla sunucularında saklanmıyor, takip edilmiyor ve dolayısıyla başka kimse ile paylaşılmıyor olması.

VPN hizmetinin kalitesini belirleyen noktalardan biri olan sunucu yaygınlığı konusunda ise oldukça iddialı olan Mozilla VPN 30’dan falza ülkeden 280’den fazla sunucu ile hizmet verecek. Teknik altyapı olarak Mullvad‘ı kullanacak olan Mozilla VPN’in aylık fiyatı  $4,99. Dolar olarak düşük bir rakam olmasına rağmen TL bazında şuan için biraz düşündürücü olan hizmetin Türkiye’de kullanıma açılması için biraz daha bekleyeceğiz.

Yazar Hakkında

Ramazan Subaşı

Özgür yazılım, özgür donanım ve dijital aktivizm konularına ilgi duyuyor.

Yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız