Ebeveynlerin Çocuklarını Takip Ettiği Uygulama Binlerce Kullanıcı Verisini Sızdırdı

Ebeveynlerin, çocuklarının akıllı telefonlarında gerçekleştirdiği tüm işlemleri takip etmesini sağlayan TeenSafe uygulaması, binlerce kullanıcının verilerinin sızdırılmasına neden oldu. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, çocuklarını çevrimiçi risklere karşı güvende tutmak isteyen ebeveynleri, kullandıkları uygulamaların güvenliği konusunda uyarıyor.

İngiltere’deki güvenlik araştırmacısı Robert Wiggins’in iddiasına göre Amerika’da bir milyondan fazla kullanıcısı olan telefon uygulaması TeenSafe, binlerce kullanıcının kişisel verisini, güvenlikten yoksun bir Amazon sunucusunda saklıyordu ve bu durum dikkate değer bir sızıntıya yol açtı. Hem Android hem de iOS cihazlarından indirilebilen uygulama, çocukların sosyal medya mesajlarının, arama motorlarındaki aramalarının, çağrı geçmişinin ve indirdiği uygulamaların ebeveynleri tarafından takip edilebilmesi için tasarlanmıştı. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, çocuklarını çevrimiçi risklere karşı güvende tutmak isteyen ebeveynleri, kullandıkları uygulamaların güvenliği konusunda uyarıyor.

Veriler Şifresiz Bir Sunucuda Saklanıyordu

TeenSafe, kendisini güvenli bir takip uygulaması olarak tanımlıyordu ve ebeveynlere, çocuklarının mesajlarını, lokasyonlarını, ne zaman kimi aradıklarını, web geçmişlerini ve yükledikleri uygulamaları gösteriyordu. Söz konusu olan veri sızıntısı, şirket verilerinin bulunduğu Amazon’un bulut sistemindeki veri sunucularından birinin güvenlik zafiyetiyle patlak verdi ve cihaz isimlerinin, Apple kullanıcı e-maillerinin ve şifrelerinin, güvenlikten yoksun bir şekilde saklandığı ortaya çıktı. 10.000’den fazla ebeveynin ve çocuğun hesabına dair bilgilere, şifresi olmayanların bile erişebildiği dikkat çeken noktalar arasında bulunuyor. Açıklanmayan bir nedene göre, uygulamayı kullanmak için Apple’nin çift faktörlü koruma sisteminin kapatılması gerekiyordu ve bu da herhangi birinin verilere ulaşmasını daha da kolay hale getirdi.

Şirketin sözcüsü, veri sızıntısına yol açan sorunlu sunucunun erişimini kapatmak için harekete geçildiğini ve sızıntıda etkilenme ihtimali olan müşterileri uyarmaya başladıklarını belirtti.

Ebeveynler Nasıl Önlem Alabilir?

İlginizi çekebilir:  Şirket İçinde USB Bellek Kullanımına Dikkat!

Çocuklarını çevrimiçi risklere karşı güvende tutmak isteyen ebeveynler, bu soruna çeşitli şekillerde yaklaşabilirler. Ebeveyn kontrolü içeren ödüllü bir güvenlik çözümü kullanılmasının daha doğru olduğunu belirten global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, ebeveynlere 6 önemli güvenlik uyarısında bulunuyor.

  • Çocuğunuzu oyalamak ya da kendinize biraz zaman ayırmak için internete bağlı cihazları kullanmaktan kaçının. Ebeveyn rehberliği olmadan çocuklar saatlerce çevrimiçi oyun oynayabilir veya internette sörf yapabilir.
  • Kuralları belirlemek önemlidir. Çocuğunuza telefon kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun.
  • Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam mesajlar, anlık mesajlar ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.
  • Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilik ayarları için ona yardımcı olun. Maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdıklarından emin olun.
  • Çocuğunuza uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları saldırgan reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesaj gönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve diğer uygulamalarını sadece resmi uygulama mağazalarından indirin.
  • Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz Ebeveyn Kontrolü içeren bir güvenlik çözümü edinin.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.