“Özgür Uygulamalar Rehberi I” Yayında!

Neden Özgür Uygulamalar?

Bu rehberde, sizin için seçtiğimiz ve yoğun olarak kullanılan programların “özgür” versiyonlarını tanıtmayı amaçlıyoruz. Çoğumuz, dijital güvenlik açısından uygulamaların ne kadar tehlikeli olabileceğini ve bu uygulamaların hangi “izinlere” sahip olduğunu sorgulamıyoruz. Bu izinler, kişisel verilerimizin güvenliğini etkilediği kadar kullanım alanlarımızı da daraltıyor. Ücretli “özel mülk yazılımları”, gün geçtikçe daha çok mahremiyetimizi riske atıyor. 

İnternette ne kadar az iz bırakırsak dijital güvenliğimiz ve kişisel verilerimiz için o kadar iyidir. Bu sebeple, özel mülk yazılımları yerine, elimizden geldiğince mahremiyetimize saygı duyan programları ve uygulamaları kullanmamız gerekiyor. Şimdi rehberden “Özgür Ofis ve Podcast Uygulamaları”na göz atabilirsiniz ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Rehberi buradan indirebilir ve okuyabilirsiniz.

 

 

İlginizi çekebilir:  Sahadaki gazeteciler için mahremiyet araçları

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.