“Özgür Uygulamalar Rehberi II” yayınlandı!

Daha Az Ayak İzi Bırakmak İçin

İnternette ne kadar az ayak izi bırakırsak o kadar iyidir derler. “Özgür Uygulamalar I” isimli rehberimizin giriş bölümünde, özgür uygulamalar kullanmanın öneminden ve dijital güvenlik adına bu kullanımların gerekçelerinden bahsetmiştik. Pandemi döneminde yoğun olarak deneyimlediğimiz uzaktan çalışma iş modeli, bizi birtakım dijital araçlar kullanmaya da yöneltmiştir. Kullanılan bu araçlar işlerimizi elbet kolaylaştırmıştır ve verimliliğimizi arttırmıştır.

Ancak bu uygulamalar mahremiyetimize ne kadar önem vermektedir? Bu ikinci rehberimizde ise sizlere, iş yönetimi ve grafik tasarım için bazı özgür ve güvenli uygulamaları tanıtmaya çalıştık.

Rehberi buradan okuyabilir ve indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Tehdit Modelinin Dijital Güvenlik Planınızdaki Yeri

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.

Yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız