Dijital Dünyada Güven Araştırması

141 bilgi güvenliği ve bilgi teknolojileri yöneticisinin katılımıyla gerçekleşen PwC’nin Dijital Dünyada Güven Araştırması, COVID-19 sebebiyle şirketlerin değişen güvenlik endişelerine ve bu konuda aldıkları önlemlere ışık tutuyor. Şirketler pandemi dönemindeki bu dayanıklılık testinden nasıl geçtiler? İlerisi için stratejilerinde ve yatırımlarında ne gibi değişiklikler yapmayı planlıyorlar?

Dijital ekonomiler, COVID-19 salgını sebebiyle kapanan işyerlerinin ekonomiye verdiği hasarı hafifletmekte büyük bir rol oynadı. Teknoloji firmaları ve dijitalleşen şirketler başta olmak üzere tüm işletmeler otomasyon, sanal iş birliği, uzaktan çalışma, bulut teknolojilerine geçiş, tele tıp, doğrudan tüketiciye yönelik kanallar, insansız uçak ve 3 boyutlu yazıcılar gibi araçlar sayesinde şirketlerinin dijitalleşme süreçlerini hızlandırdı.

Siber güvenlik personeline, çözümlerine ve altyapılarına yapılan yatırımın getirisi hakkında ön yargılı olan yönetim kurulları ve üst düzey yöneticiler, pandemi sırasında duydukları bu ön yargıları bir kenara bırakarak yıllar içinde yaptıkları siber güvenlik harcamalarının ve CISO’nun liderliğinin değerini fark ettiler.

Çalışmanın tamamına ulaşmak için link.

Kaynak: PWC

İlginizi çekebilir:  Sanal dünyada güvenli sohbet için tavsiyeler

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.