Gizliliğinizi Korumak ve Trollerden Kaçınmak için Zoom Ayarlarınızı Sağlamlaştırın

Gennie Gebhart– Rory Mır | Çeviren: Hasan H. Kayış, Ank.Ünv. İletişim Fakültesi Ar.Gör.

Eğitim, arkadaşlarla ve aileyle iletişimde kalmak ya da işveren olduğunuz için Zoom’u indirmiş olabilirsiniz. İnsanlar COVID-19 sürecinde evde kal çağrıları üzerine görüntülü konuşma programlarına akın etmişlerdir. Ancak gazeteciler, araştırmacılar ve düzenleyiciler bu programların birçok güvenlik ve gizlilik sorununu fark ettiler. Fakat Zoom, sonraki aşamalar için konuşmayı ucuz tutarak buna şaşırtıcı derecede iyi bir planla yanıt vermiştir. Yine de Zoom, kullanıcıların güvenini yeniden kazanmak istiyorsa güvenlik ve gizlilik vaatlerini yerine getirmelidir.

Bu arada, Zoom gizlilik ayarlarınızı sağlamlaştırmak ve toplantılarınızı “Zoombombing” trollerinden korumak için aşağıda sıralanan adımları uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki ayarların hepsi ayrıdır. Yani tümünü değiştirmenize gerek yoktur ve belirli bir düzenle değiştirmeniz de gerekmez. Hangi ayarların sizin ve iletişim kurduğunuz gruplar için anlamlı olduğunu düşünün, toplantı düzenleyicilerinin ve katılımcıların aynı sayfada ayarlar ve ortak beklentiler doğrultusunda olduğundan emin olmak için elinizden geleni yapın.

Gizlilik ayarları

Sohbeti Otomatik Kaydetmenin Kapalı Olduğundan Emin Olun

Zoom Account Settings, In Meeting (Basic) altındaki Auto Savings Chats’in kapatılmış ya da sola kaydırıldığından emin olun.

Görsel 1

1

Attention Tracking” in Kapalı Olduğundan Emin Olun

In Meeting (Advanced) altındaki Zoom hesabı ayarlarınızda Attention Tracking’in kapatılmış ya da sola doğru kaydırıldığından emin olun.

Görsel 2

2

Sanal Bir Arka Plan Kullanın

Bir görüşme sırasında bulunduğunuz alan, yaşadığınız yer, alışkanlıklarınız ve hobileriniz hakkında birçok bilgiyi ortaya çıkarabilir. Yaşam alanınızın aramalarınızın arka planında olmasından rahatsızsanız, sanal bir arka plan ayarlayın. Zoom’u kullanırken ekranınızın sağ üst köşesindeki zoom.us menüsünden Preferences‘e ve ardından Virtual Backgrounds’a gidin.

Trollerden Kaçınmak için En İyi Uygulamalar

İlginizi çekebilir:  Türkiye'deki bankalara kayıtlı '460 binden fazla kart bilgisinin çalındığı' iddia ediliyor

Zoom artık her zamankinden daha yaygın olarak kullanıldığından, kamusal toplantı kimliklerinin mekaniği, kötü niyetli insanların toplantıları taciz, karıştırma ve rahatsız edici görüntülerle istila etmesine izin verdi. Bir toplantı düzenlerken, kendinizi ve katılımcılarınızı bu “Zoombombing” den korumak için aşağıdaki adımları izlemeyi düşünebilirsiniz.

Kötü niyetli kişiler toplantınıza iki yoldan biriyle erişebilirler: etkin bir tanesini bulana kadar rastgele toplantı kimlikleri arasında geçiş yapabilir veya Facebook grupları, Twitter gibi halka açık yerlerde yayınlanan toplantı bağlantılarından ve davetlerden ya da kişisel web sitelerinden yararlanabilirler. Bu yüzden kendinizi korumak, toplantınıza kimlerin girebileceğini kontrol etmek ve toplantı kimliklerinizi gizli tutmakla ilgilidir.

Toplantı Kimliğinizi Gizli Tutun

Mümkünse, toplantınızın veya toplantı kimliğinin bağlantısını herkese açık olarak göndermeyin. Bunun yerine bağlantıları doğrudan güvenilir kişilere ve gruplara gönderin.

Bir toplantı şifresi ayarlayın ve toplantı bağlantısını Zoom’un son güncellemesinden sonra dikkatle inceleyin. Toplantı şifreleri artık temel, tek lisanslı Profesyonel hesaplar ve eğitim hesapları için kullanılabilir.

Ancak Zoom şifrelerinin beklenmedik şekillerde davranabileceğini unutmayın. Toplantı bağlantısını kopyalayıp katılımcılarınıza göndermek için “Copy Invitation” işlevini kullanırsanız, bu bağlantı toplantı şifrenizi içerebilir. İçinde soru işareti bulunan ve toplantı şifrenizi içerdiğini belirten alışılmadık derecede uzun bir URL arayın.

Toplantı bağlantısını doğrudan güvenilir katılımcılara göndermeyi planlıyorsanız, bağlantıda parolanın bulunması sorun olmayacaktır. Ancak toplantı bağlantısını bir Facebook grubuna, Twitter’a veya başka bir kamusal alana göndermek istiyorsanız, şifrenin kendisi de herkese açık olacaktır. Etkinliğinizi çevrimiçi olarak tanıtmanız gerekiyorsa, yalnızca toplantı kimliğini göndermeyi ve ardından toplantı başlamadan kısa bir süre önce denetlenen katılımcılara parolayı ayrı ayrı göndermeyi düşünün.

Parola ayarlarını bulmak için Schedule Meeting altındaki Zoom hesap ayarlarınıza gidin. Yeni toplantılar planlarken şifre iste seçeneğinin sağda açıldığından emin olun. Bu ayarlar alanında da ek şifre seçenekleri bulacaksınız.

İlginizi çekebilir:  Türkiye, dünyada en çok VPN kullanan 3. ülke

Görsel 3

3

Require meeting pass” onay kutusunu işaretleyerek, Zoom masaüstü uygulamasından toplantı planlarken de şifre ayarlayabilirsiniz.

Ekran Paylaşımını Kilitleme

In Meeting (Basic) altındaki Zoom hesabı ayarlarınızda Screen sharing seçeneğini Host Only olarak ayarlayın. Bu, bir toplantı düzenirken, sizden başka hiçbir toplantı katılımcısının ekranını paylaşamayacağı anlamına gelir.

Görsel 4

4

Ev sahipliği yapmayı planladığınız aramalarda ekran paylaşımını tamamen kapatmak için sola kaydırma işlemini yapabilirsiniz.

Katılımcıları Onaylamak için Bekleme Odalarını Kullanın

Zoom’un en son güncellemesinden sonra, bekleme odaları artık temel, tek lisanslı Profesyonel ve eğitim hesapları için ücretsiz olarak etkinleştirilmiştir. Bekleme odası, toplantı sahiplerinin katılmadan önce yeni katılımcıları görüntülemesine izin verir, bu da karmaşa veya beklenmedik katılımcıları önlemeye yardımcı olabilir.

Bu ayarı bulmak için In Meeting (Advanced) altındaki Zoom hesap ayarlarınıza gidin. Waiting room’un sağda açıldığından emin olun.

Görsel 5

5

Toplantıyı Kilitle

Etkin bir toplantıdayken ve tüm beklenen katılımcılarınız geldiğinde, başka birinin katılmasını önlemek için toplantıyı kilitleyebilirsiniz. Zoom penceresinin altındaki Participants‘ı tıklayın ve Lock Meeting‘i seçin.

Güvenlik Simgesi Seçeneklerini Kullanma

Yukarıda açıklanan ayarların çoğuna erişmenin başka bir yolu da herhangi bir Zoom araması düzenlerken ekranın altında görünen Security simgesini kullanmaktır. Bu düğme sizi hızlı bir şekilde toplantıyı kilitleme, bekleme odasını etkinleştirme ve görüşme katılımcılarının ekranlarını paylaşma yeteneğini kısıtlama gibi ayarlara götürür. Zoom’un duyurusu bu özelliği daha ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Görsel 6

6

Kaynak: https://yenimedya.wordpress.com/2020/04/14/gizliliginizi-korumak-ve-trollerden-kacinmak-icin-zoom-ayarlarinizi-saglamlastirin/

https://www.eff.org/deeplinks/2020/04/harden-your-zoom-settings-protect-your-privacy-and-avoid-trolls

Yazar Hakkında

Şevket Uyanık

Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi bölümünde yüksek lisans çalışmalarını "Müzikte Telif Haklarının Sosyal ve Ekonomik Yansımaları" isimli teziyle bitirmiştir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora dersleri de alan Uyanık, akademik çalışmaları kapsamında çok sayıda makale yayınlamış, altı adet kitap bölümü yazmış, ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. 2011 yılından beri internet özgürlüğü konularında faaliyet gösteren Korsan Parti Hareketi içinde yer almaktadır. İş yaşamındaki, yerel gazetecilik, öğretmenlik, radyo yayın teknisyenliği tecrübelerinden sonra Habitat Derneği'nde iletişim koordinatörü olarak çalışmıştır. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu 2015 mezunudur. Uyanık, iletişim uzmanı ve eğitmen olarak Sivil Toplum Kuruluşları’na destek vermekte, Sivil Düşün AB Programı'nda uzmanlık yapmakta, AB projelerine iletişim danışmanlığı yapmakta, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Journo, Evrensel gibi farklı platformlarda yazmaktadır. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği'nde proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği 'nin kurucu Yönetim Kurulu üyesidir.