Türkiye’de ebeveynlerin %29’u internetteki zararlı içeriklerden endişe duyuyor

Kaspersky Aile Raporu’na göre, Türkiye’de 7 ile 12 yaşları arasında çocuk sahibi olan ebeveynlerin dörtte birinden fazlası (%29), çocukların internette karşı karşıya kaldığı en önemli riskin zararlı (şiddet veya cinsel içerikli) içerikler olduğunu düşünüyor. İnternette her yerde rastlanabilen zararlı içerikler uygulama içi reklamlarda bile çıkabiliyor ve bu tür içerikleri üretenler uygulamalar üzerinden gelir elde edebiliyor. 

İnternetteki her şey gençlere uygun değil ve zararlı içeriklerin miktarı her geçen gün artıyor. Türkiye’de ebeveynlerin %24’ü uygunsuz içeriklerle karşılaşma riskini en aza indirmek için çocuklarının internette geçirdikleri süreyi kontrol etmeye çalışıyor. Türkiye’de anne babaların yaklaşık yarısı (%52) çocuklarının internette gezdiği siteleri kontrol ve takip etme ihtiyacı hissediyor.

Çocuklar bu tür içeriklere yanlışlıkla da erişebiliyor. Ebeveyn kontrolü yazılımları burada devreye girerek zararlı içeriklerle karşılaşma riskini en aza indiriyor.

Ancak her çözüm farklı çalıştığından ebeveynlerin kendilerine en uygun olanı seçmeleri çok kolay olmuyor. AV-Comparatives, internet kullanıcısı çocukları koruyan en iyi aracı bulmak için her yıl çeşitli yazılım markalarının ebeveyn kontrolü çözümlerine sertifika testleri uyguluyor. İncelenen ürünün sertifika alabilmesi için porno içerikli sitelerin en az %98’ini engellemesi, çocuklara uygun olan sitelerde sadece birkaç kez yanlış alarm vermesi ve inceleme sırasında ciddi çözümsüz hatasının (veya tasarım açığının) olmaması gerekiyor.

AV-Comparatives Ebeveyn Kontrolü İncelemesi 2019 sonuçlarının tamamını okumak için lütfen bağlantıya tıklayın.

Ebeveynler için doğru uygulamayı seçmek kolay değil. Ayrıca çocuklara böyle bir yazılımın neden gerekli olduğunu açıklamak da zor. Kaspersky böyle bir durumda şu adımların atılmasını öneriyor:

  • Kurmaya karar verdiğiniz ebeveyn kontrolü yazılımının güvenilir bir şirket tarafından geliştirilmiş olmasına özen gösterin. Böylece çocuğunuzun internette güvende olacağına güvenebilirsiniz.
  • Ebeveyn kontrolü yazılımının uzaktan ayar yapma özelliği olup olmadığına bakın. Bu sayede ayarları kendi tercihinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Cihazına bir ebeveyn kontrolü yazılımı yüklemeden önce çocuğunuza internetteki faaliyetleri hakkında bilgileri görebileceğinizi söyleyin. Çocuğunuzun cihazına bu yazılımı kurmak için ortak karar alın.
İlginizi çekebilir:  Ebeveynler Çocuklarını Mavi Balina Oyunundan Nasıl Koruyabilir?

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.