Uzmanlardan ebeveynlere siber zorbalık uyarısı

Psikologlar, 18 Ocak’ta başlayan on beş günlük yarıyıl tatili sırasında aileleri siber zorbalık noktasında dikkatleri olmaları uyarısında bulundu.

Uzm. Psk. Sesil Delikan Kalender, bu dönemde çocukların teknolojiye daha yakın olacağına dikkat çekti. Kalender ailelerin bunları yasaklamak yerine çeşitli önlemler alması gerektiğini belirtti.

“Sosyal açıdan çocukların uyum sağlayabilmesi için teknolojiyi kullanması gerekiyor” diyen Kalender, “Burada yapacağımız şey bilinçlendirmek. Gerek siber zorbalık, gerek teknolojinin kullanımı konusunda. Çünkü burada dikkat ettiğimiz iki unsur var. Bunlardan biri zorbalığa maruz kalmaları, diğeri de bağımlılık yaratması” dedi.

“SİBER ZORBALIKTA BİLİNÇLENDİRME ÖNEMLİ”

Siber zorbalığın en çok isim takma, fiziksel özelliklerle dalga geçme olarak karşılarına çıktığına vurgu yapan Delikan Kalender, “Sosyal açıdan daha geri kalmış, kendini ifade etmekte zorluk çeken çocuklarda karşılaşıyoruz. Aile olarak ilişkiler kurabilmek çocuk böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında çekinmemesi açısından önemli. Bunun yasaklar ya da korkutucu halinde önlemler alarak yapılmaması da önemli. Çünkü diğer türlü olduğunda çocuklar bunu gizlemeye çalışacaklar ve takibi zorlaşacak” dedi.

Zorbalığa uğraya ve zorbalık yapan kişilerin bilinçlenmesinin en önemli faktör olduğunun altını çizen Uzm. Psk. Sesil Delikan Kalender, “Çünkü arkadaşlığın değerini görmesi, bu şekilde sevilemeyeceği ama dostluğu ön plana çıkaracak şeyler yaparsa arkadaşları tarafından benimseneceğini gören zorba çocuk bundan vazgeçecektir.  Bu sebeple bilinçlendirmek önceliğimiz” diye konuştu.

HER BEŞ AİLEDEN BİRİ MUZDARİP

Araştırma şirketi Ipsos’un 28 ülkede ebeveynlerle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, her beş ebeveynden biri çocuklarının en az bir kez siber zorbalığı yaşadığı belirtildi. Araştırmada Türkiye’de çocuklarının siber zorbalığa maruz kaldığını söyleyen ebeveynlerin oranının yüzde 19 olduğu ortaya konuldu.

İlginizi çekebilir:  Siber Zorbalık İle İlgili 11 Gerçek

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.