Şifreleme Oyunu | Bölüm 1: Şifreli Cihaz:1

Bölüm 1: Şifreli Cihaz

Simge, kişisel verilerini rahatlıkla sevgilisiyle paylaşabildiği bir ilişki içerisindedir. Simge ve partneri sık sık iş seyahat etmekte ve arada sırada birbirlerini çok özledikleri için kendi aralarında samimi fotoğraflar paylaşmaktadırlar.

Sizce Simge fotoğrafları nasıl paylaşmalı? Doğru bulduğunuz seçeneğin üzerine tıklayınız.

MESAJ YOLUYLA FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞMALI

Bu riskli bir seçim. Birisi, Simge’nin kullandığı halka açık Wi-Fi ağındaki trafiği izliyordu ve Simge’nin samimi fotoğraflarını elde etmeyi başardı. Tekrar deneyin.

FOTOĞRAFLARI BULUT TABANLI BİR UYGULAMAYA YÜKLEMELİ

Bu riskli bir seçim. Birisi Simge’nin fotoğraflarını yüklerken kullandığı halka açık Wi-Fi ağındaki trafiği izliyordu ve Simge’nin fotoğraflarını yakalayabiliyordu. Bulut depolama şirketi de bir veri ihlâli yaşadı ve Simge’nin fotoğrafları da internete sızdı. Tekrar deneyin.

SİMGE FOTOĞRAFLARINI ÇEKTİĞİNDE GÖNDERMEMELİ VE KENDİ TELEFONUNDA SAKLAMALI

Bu daha güvenli bir seçim oldu. Şifrelenmiş mesajlaşma veya şifreli aktarım yapabileceğiniz olan hizmetler kullanılmadığında, kişisel verilerinizin (bu durumda olduğu gibi fotoğraflar), internet üzerinden veya bir mesajlaşma uygulaması üzerinden gönderilmesi risklidir.

O günden sonra, Simge’nin kullandığı, popüler olmasına rağmen güvenli olmayan mesajlaşma uygulamasına sahip olan şirket, büyük bir veri ihlali yaşadıklarını duyurdu. Şirketin müşterilerinin birçoğunun kişisel verileri, özel mesajlaşmaları ve fotoğrafları kamuya sızdırıldı. Fakat Simge, fotoğraflarını şifrelenmemiş bir uygulama üzerinden göndermediği için verileri güvende.

DEVAM

< GERİ