Şifreleme Oyunu | Bölüm:2 Şifreli Cihaz + Şifreli Hizmetler:2

BÖLÜM 2: ŞİFRELİ CİHAZ + ŞİFRELİ HİZMETLER

Simge, bu kötü durumdan kurtulmak istedi ve sevgilisinden ayrılmaya karar verdi.

Simge bu konuda tam olarak ne yapacağını bilmiyor ve ayrılma süreçleri ile ilgili bir araştırma yapmak istiyor. Bunun için ne yapmalı?

KÜTÜPHANEYE GİDİP ORANIN İNTERNETİNİ KULLANMALI

Bu güvenli bir seçim oldu. Simge farkında değil ama sevgilisi modeminden (internet yönlendirici) geçen tüm trafiği izliyordu. Kütüphanede arama yapmak daha güvenli oldu böylece.

DEVAM

EV İNTERNETİNDE ARAMA YAPMAK

Bu kütüphaneye gitmekten daha riskli bir seçimdi. Simge’nin partneri, internet yönlendiricisinden (modem) geçen tüm trafiği izleyebiliyor. Simge’nin ziyaret ettiği sitelerin trafiği şifreli olduğundan (HTTPS) o sitelerin içinde ne yaptığını partneri anlayamadı. Ancak sitenin kendi şifrelemesi, o modem üzeriden hangi sitelere girdiğini gizleyemiyor. Bu yüzden Simge’nin hangi siteleri ziyaret edip etmediğini partneri görebilir ve bu site adresleri üzerinden ev içi psikolojik şiddet ve ayrılma süreçleri üzerine sitelere girdiğini anlayabilir. 

DEVAM 

TAVSİYE ALMAK İÇİN KARDEŞİYLE YAZIŞMAK

Bu riskli bir seçimdi. Simge farkında değil ancak ortağı internet yönlendiricisinden (modem) geçen tüm trafiği izliyor. Kablosuz Modem (Wi-Fi) üzerinden yapılan mesajlaşma şifreli olmadığı için, bu mesajlarını Simge’nin partneri okuyabilir ve Ortağı, ve Simge’nin kendisinden ayrılmak için planlar yaptığını ve destek arayışında olduğunu gördü. Tekrar deneyin.

< GERİ