Şİfreleme Oyunu – Giriş

Simge‘yi, birbirinden farklı üç öyküde yönlendireceksiniz:

Şifrelenmiş bir telefondaki verileriniz koruma altındadır.

Devamını okumak için tıklayınız

 

Bir cihazı şifrelerseniz (parola koymaktan bahsetmiyoruz), cihazınızdaki verileri, yalnızca doğru anahtara sahipseniz okunabilecek bir biçime dönüştürerek korur. Şifrelenmemiş bir telefon veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, birisi şifrenizi bilmeden, şifrelenmiş verileri görebilir ve indirebilir.

Şifreleme, birçok sabit bilgisayar ve telefon üreticisi tarafından bir seçenek olarak sunulmaktadır. Android veya iPhone kullanıyorsanız, telefonunuzda zaten disk şifreleme aracı vardır.

Cihazınızı nasıl şlifreleyeceğinizi öğrenmek ve verilerinizi nasıl güvende tutacağınızla ilgili daha fazla Türkçe bilgi için, burayı tıklayın.

Transit şifreleme (HTTPS) ve Sanal Özel Ağ (VPN), ne tür bir cihaz kullanıyor olursanız olun, cihazınızda ziyaret ettiğiniz web site trafiğinizi korur.

Devamını okumak için tıklayınız


Transit şifreleme ve şifrelenmiş Sanal Özel Ağ (VPN) sayesinde web’de gezinirken verilerinizin korunmaktadır. İnterneti her kullandığınızda, cihazınızla ilgili bir sürü veri, ziyaret ettiğiniz web sitelerine gitmektedir. Şifreleme sağlayan web siteleri, internet üzerinden gönderdiğiniz veya eriştiğiniz bilgilerin yalnızca doğru anahtara sahip olduğunuzda okunmasını sağlar. Ancak şifrelemeyle çevrimiçi etkinliğinizi kısmen de olsa korumaktadır. Meraklı bir kişi, gezindiğiniz sitede neler yaptığınızı göremese bile, mesela bankanızın web sitenizi ziyaret etmekte olduğunuzu veya o an kullandığınız bulut depolama hizmetinizi görmeye devam edebilir.

İnternete göz atma alışkanlıklarınız, sizin hakkınızda çok fazla hassas bilgileri açığa çıkartabilir (politik eğilimleriniz, akıl sağlığınız, arkadaşlarınız ve aileniz vs.) Transit şifreleme ve VPN olmadan, internet servis sağlayıcınız, hükümetiniz ve potansiyel olarak o ağda olan başkaları izleme işleminizi gerçekleştirebilir ve siber suçlulara ve kötü niyetli bilgisayar saldırganlarına karşı daha savunmasız olursunuz.

Transit şifrelemeyi dünyadaki web sitelerinin yarısından fazlası standart hâle getirmiş durumda. Bir URL’nin yanında küçük bir yeşil kilit görürseniz, o site HTTPS protokolüyle korunmaktadır ve web trafiğiniz o sitede büyük olasılıkla toplu hâlde şifrelenmektedir.

* Transit şifreleme ve internete daha güvenli bir şekilde göz atma hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. (İngilizce)

* HTTPS hakkında Türkçe bir kaynak: Okumak için tıklayınız.

* Sanal Özel Ağ nedir? (Türkçe)

* Ücretsiz kablosuz ağlara bağlanırken dikkat! Okumak için tıklayınız. (Türkçe)

 

Uçtan uca şifrelenmiş mesajlar, sadece onları gönderen kişi ve gönderilen kişi tarafından okunabilir.

Devamını okumak için tıklayınız

 

Şifrelenmiş mesajlar sadece şifreleme anahtarı olanlar tarafından okunabilir. Uçtan uca şifrelemede, sadece mesaj gönderen ve mesajı alan kişilerin kendi şifreleme anahtarına sahip olduğu anlamına gelir. Başka hiç kimse mesajı çözemez ve okuyamaz (hatta mesajlaşma uygulamasının sahibi olan şirket bile)

Mesajların korunması, birçok popüler uygulama için çok önemli hâle gelmiştir.  Bu yüzden birçok mesajlaşma uygulaması uçtan uca şifreleme protokollerini kullanmaktadır. WhatsApp veya iMessage gibi uygulamalar kullanıyorsanız, büyük olasılıkla varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma özelliği kullanıyorsunuzdur.

* Uçtan uca şifreleme ve mesajlaşma hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın. (İngilizce)

* Uçtan uca şifreleme nedir? Okumak için tıklayınız. (Türkçe)


BAŞLA

< geri