Android’de Facebook’un arama ve mesaj verilerinizin kaydını tutması nasıl engellenir?

Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook’un arama ve mesaj verilerinizin kaydını tutmasını engellemek için yapmanız gerekenleri EFF anlattı.

Çeviri: Saruhan Şen

Kaynak: Android Users, Change This Setting to Stop Facebook’s Collection of Your Call and Text Metadata


Facebook’un, Android kullanıcılarının aramalarının ve mesajlarının kayıtlarını tuttuğu haberi Facebook’un gizlilik yöntemleri hakkında yeni sorular uyandırıyor.

Facebook, aramaların içeriğini değil sadece metadatalarını depoladığını belirtti. Ancak şunu bilin ki “sadece metadata” diye bir şey yoktur. Metadata, söylediklerinizin ve yazdıklarınızın dışında her şeyi kapsar: konuştuğunuz kişinin kimliğini, ne zaman konuştuğunuzu ve hatta konuştuğunuz sırada bulunduğunuz konumu bile. Bu, alışkanlıklarınızın, rutinlerinizin ve sosyal hayatınızın canlı bir resmini çizebilir. Ve bunlar Facebook’ta görünen diğer kişisel bilgiler ve davranış verileriyle birleştiğinde metadata toplamaları daha da endişe verici hale gelir.

Facebook, medyadaki öfke patlamasına, Facebook’un aramaları ve mesajları kaydedebilmesi için Messenger’ı telefonlarına yükleyen Android kullanıcılarının bu ayarı açmaları gerektiğini belirten bir içerik doğrulama açıklamasıyla cevap verdi. Gizlilik açısından bu durum, özelliği kullanmak istemeyen kullanıcıların varsayılan ayarları değiştirmek zorunda olmalarından daha iyi olsa da göründüğü kadar siyah – beyaz değil. Yanıltıcı kullanıcı arayüzleri, ısrarcı pop-up’lar ve bazı değişkenler kullanıcıların aydınlatılmış onamını, – ki Facebook’un kullanıcıların aramalarına ve mesajlarına sadece erişebilmekle kalmayıp süresiz depoladığını göz önüne alırsak gayet gerekli bir şey – yanlış yönlendirebilir.

Bir diğer önemli soru ise veri minimizasyonudur. Bu, gizlilik için en iyi olan ve kullanıcıların verilerini kesin gerekliliğinden daha fazla depolamamayı zorunlu kılan etik yöntemidir. Veri ne kadar uzun saklanırsa, adli taleplere, üçüncü partilerle paylaşmaya ve diğer erişim ve istismarlara o kadar savunmasız kalacaktır. Kullanıcıların ifşa edici verileri neden Facebook’un hizmet sunabilmesi için depolaması gereken süreden daha fazla depolandı?

İlginizi çekebilir:  Facebook bilgilerimiz satılıyor mu?

Tüm bu kaygılar varken Facebook’un kullanıcı aramalarını ve mesajlarını kaydetmesi ciddi bir gizlilik problemi yaratıyor.

KAPATMAK

Bu özelliğin açık olup olmadığını kontrol etmek ve kapatmak için bu adımları izleyin. Bunun sadece Android’de olduğunu, Apple iOS’un arama kayıtlarına bu gibi gizli erişimlere izin vermediğini aklınızda tutun.

Messenger’ın ana ekranındayken sağ üst köşedeki profil resminize basın.

Aşağıya inip Kişiler’i seçin.

Sync Contacts’a basın ve kapalı olduğundan emin olun.

Facebook’un arama ve mesajları kaydetmesini kapattığınıza göre şimdi Facebook server’larında tutulan metadataları nasıl sileceğinizi merak ediyorsunuzdur muhtemelen. Maalesef şu an bunu yapmanın kolay bir yolu olup olmadığını bilmiyoruz. Daha fazla öğrenirsek eğer bu yazıyı güncelleyeceğiz.


Güncelleme: (30.03.2018) Facebook, açıklamasında bu ayarı kapatmanın geçmiş kayıtları sileceğini söylese de bu pek de doğru görünmüyor. Ayrıca Ars Technica’nın belirttiği çoklu kullanıcı deneyimleriyle de örtüşmüyor.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.