API Paylaşımını Engellemek İçin Facebook Ayarlarını Değiştirme

EFF‘nin Facebook hesabınızdaki verilerinizin Facebook API’ında gezinmesini engellemek icin hazırladığı yazı.

Çeviri: Saruhan Şen

Kaynak: How To Change Your Facebook Settings To Opt Out of Platform API Sharing


Bunu yapmak zorunda kalmamalısınız. Kişisel bilgilerinizi emanet ettiğiniz şirketlerin, mahremiyetinizi korumak için makul ve hukuki çabalar gösterdiğinden emin olmak için karmaşık mahremiyet ayarlarıyla uğraşmak zorunda olmamalısınız. Ancak Facebook, üçüncü şahısların, kullanıcı mahremiyetini, daha önce görülmemiş bir ölçüde, ihlal etmelerine izin verdi. Yasama ve yürütme, bunun etkilerini anlamak ve sınırlarını belirlemek için çırpınırken kullanıcılara da profillerinin düzgün bir şekilde yapılandırıldığından emin olma sorumluluğu kalıyor.

Haftasonunda, bir veri analiz şirketi olan Cambridge Analytica’nın, 2014’te 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerine ulaşabildiği belli oldu. Veriler, kullanıcı rızası olmadan toplandı, paylaşıldı ve depolandı. Bu mahremiyet ihlalin skalası Facebook’un o sıradaki kullanım şartlarının ve API’ının (Uygulama Programlama Arayüzü) nasıl planlandığına yansıyor. Yanlış anlamayın, bu bir veri ihlali değildi. Facebook altyapısının çalışma şekli tam olarak böyle tasarlanmıştı. Facebook’un 2016 başkanlık seçimindeki rolü ile ilgili şüphelerin yanısıra, bu haberler kullanıcıların kişisel bilgileri ele geçirildiğinde, analiz edildiğinde, süresiz depolandığında ve veri simsarları, pazarlamacılar ve sosyal medya şirketlerinden oluşan bir takım tarafından paylaşıldığında ortaya çıkan kaçınılmaz risklerin bir hatırlatıcısıdır.

Teknoloji şirketleri, hangi verinin toplanabileceği ve o verinin nasıl kullanılabileceği konusunda kullanıcılara çok daha fazla kontrol vermek dahil, kullanıcıları korumak için daha fazla şey yapmalıdır, ki bunu yapabilecek imkanları da var. Bu, anlamlı bir şeffaflık ve farklı bir motifi olmayan ve şirket çıkarlarını önemsemeyen tam bağımsız araştırmacılara, çalışma, kara kutu testi ve sistemlerini test etme izninin verilmesiyle başlar. Son olarak: İnsanlar, bir platform onlara hizmet etmediğinde ayrılabilmeli ve verilerini de kendileriyle götürebilmelidirler.

Tabii ki Facebook’u tamamen terk etmeyi seçmelisiniz ama maalesef çoğu insan için bu geçerli bir çözüm değil. Şimdilik, verilerinizin Facebook API’ında gezinmesini engellemek istiyorsanız, gizlilik ayarlarınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz. Bunun platform üzerindeki tüm uygulamaları (Farmville, Twitter, Instagram gibi) devre dışı bırakacağını ve sitelere Facebook’tan giriş yapamayacağınızı aklınızda bulundurun.

İlginizi çekebilir:  Zor Sorular: Facebook, Facebook’u Kullanmadığım Zamanlarda Hangi Verilerimi, Neden Topluyor?

Facebook’a giriş yapın ve Uygulama Ayarları sayfasına gidin. (Ayarlar > Uygulamalar)

“Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler” yazısının altındaki “Düzenle” butonuna, ardından gelen ekranda “Platformu Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayın.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.