Apple, Facebook’un uygulaması Onavo’yu App Store’dan Kaldırdı

Facebook’un Onavo Protect’ten elde ettiği verileri şirketin veri tabanına ekleyerek politikalarını ihlal ettiğini iddia eden Apple, amacına nihayet ulaştı. Facebook, VPN uygulaması Onavo Protect’i App Store’dan kaldırdı.

Facebook, Apple’ın App Store politikalarını ihlal ettiği yönünde bazı suçlamalarda bulunmasının hemen ardından iOS akıllı telefon ve tabletler için VPN hizmeti sunan Onavo Protect’i App Store’dan kaldırdı. iPhone ya da iPad kullanıcıları artık Onavo Protect’i App Store’dan indiremeyecekler. Halihazırda uygulamayı yüklemiş olan kullanıcılar ise VPN servisini kullanmaya devam edebilecekler. Fakat uygulama bir daha güncelleme almayacak.

Gizlilik vadediyor ama gizli bilgilerinizi kaydediyor

Apple için sorun olan şey muhtemelen Onavo’nun bu iki yönlü kimliği. Onavo, kendini tanımladığı yazıda “kişisel bilgilerinizi koruma” sözü üzerinde duruyor ancak uygulamanın asıl niyeti uygulamanın tanımının derinlerinde gizli: “Onavo mobil veri trafiğinizi kaydeder. Facebook’un bir parçası olduğumuz için bu bilgiyi Facebook ürün ve hizmetlerini iyileştirmek için de kullanıyoruz.”

Bu yılın Şubat ayına kadar Onavo uygulaması hem iOS hem de Android kullanıcıları tarafından toplamda 33 milyondan fazla kez indirilmişti. Ancak uygulama hem App Store’dan hem de Google Play Store’dan kaldırılmış durumda.

Kaynak: Dünya Halleri, Techcrunch

İlginizi çekebilir:  "Saklanacak bir şeyim yok" iddiası neden sorunlu

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.