Facebook, 419 milyon kullanıcının telefon numarasını kaptırdı

419 milyondan fazla Facebook kullanıcısının hem telefon numarası, hem de Facebook hesabı numarası çalındı. Bilgiler şu an şifresiz bir şekilde herkesin erişimine açık bir internet sağlayıcısında bulunuyor. Ayrıca bazı kullanıcıların isimleri, cinsiyetleri ve vatandaşlıkları da herkesin erişimine açık.

Kimin yaptığı bilinmiyor

Facebook, henüz kimin yaptığı bilinmeyen bu veri hırsızlığını doğruladı. Ayrıca Facebok’un bu verilerin nasıl çalındığına dair bir teorisi de var: Nisan 2018 yılına kadar Facebook’un kullanıcı arama kısmında telefon numarası veya e-posta adresiyle aranan kişinin profili bulunabiliyordu. Techcrunch adlı teknoloji haber sitesinin aktardığına göre, numaralar belli bir şemaya göre tanımlandığı için numaraları sırayla deneyerek ne tür profiller olduğunu görmek mümkündü. Dolayısıyla bu veri seti bu şekilde oluşturulmuş olabilir.

İnternette özgür iletişim için mücadele eden güvenlik araştırmacı Sanyam Jain, bu veri setine ulaştı. Jain, çevrimiçi olan verileri çevrimdışı yaptı.

133 milyon telefon numarası ABD’den

Çalınan 419 milyondan fazla telefon numarasından 133 milyonu ABD, 50 milyondan fazlası Vietnam ve 18 milyonu da İngiltere’den. Facebook, bu verilerin Facebook hesaplarını hack’lemek için kullanıldığına dair bir bulguya rastlamadı. Alman haber sitesi Heise’nin haberine göre, bu verilerle farklı türde sahtecilikler yapılması mümkün. Örneğin geçen ay Twitter’ın sahibi Jack Dorsey’nin Twitter hesabından bazı agresif tweetler paylaşıldı. Paylaşımlardan biri “Nazi Almanyası hiçbir yanlış yapmadı” idi.

Nefret suçlarında artış

Diğer büyük skandal Facebook’un mültecilere yönelik nefret suçlarında artışa neden olduğu iddiasıydı. Karsten Müller ve Carlo Schwarz’ın Fanning the Flames of Hate: Social Media and Hate Crime isimli çalışmalarında çevrimiçi ortamlarda göçmen karşıtı duyarlılığın yoğun olduğu dönemlerde, Facebook’un daha yoğun kullanıldığı bölgelerde göçmen karşıtı nefret suçlarında orantısız bir artış olduğunu kanıtladılar. Bu etki özellikle kundakçılık ve saldırı gibi mültecilere yönelik şiddet olayları olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum kendini özellikle Almanya’da gösterdi. Eylül 2016 yılında Zuckerberg Almanya’nın başkenti Berlin’de özür diledi. Ayrıca Facebook, nefret suçlarını önlemek için sahte haber ile mücadeleye başladı. Türkiye’de ise 2018 yılında teyit.org ile çalışmayla başladı.

İlginizi çekebilir:  Facebook, Verilerin Kötüye Kullanımı Ödül Programı’nı Duyurdu

Facebook’un veri gizliliği ihlali skandalı ilk değil

Facebook bundan önce büyük bir veri gizliliği ihlali skandalına imza attı. ABD Başbakanı Donald Trump’ın 2016 yılında seçilmesiyle, ortaya Cambridge Analyticaskandalı çıktı. İş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunan veri analiz şirketi Cambridge Analytica, başkanlık seçimlerinde 87 milyon kullanıcının verilerini bir Facebook uygulaması aracılığıyla usulsüzce kullandı.

Instagram’da durum ne?

Son olarak Facebook’un WhatsApp ile birlikte satın aldığı Instagram uygulamasında veri ihlali ortaya çıktı. Geçen ay Instagram’ın “güvenilir” pazarlama ortaklarından birinin 14 milyon kullanıcının hikaye ve konum gibi birçok verisini usulsüzce aldığı öğrenildi.

Haber: medyascope.tv

Etiketler:

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.