Facebook’taki reklam yansımalarını kaldırmanın yolları

Meşhur “ürün bedavaysa asıl ürün sizsiniz” sözünde olduğu gibi; hemen hemen tüm sosyal ağların ve uygulamaların fare imleci hareketlerimize kadar bizleri takip ederek kişisel bilgilerimizi reklam verenlerin hizmetine sunduklarını biliyoruz.

University of Cambridge ve Stanford University’den araştırmacılar, geliştirdikleri bir bilgisayar modeliyle sadece Facebook üzerindeki bilgileri kullanarak bir kimsenin kişiliğini belirleyebildiklerini biliyor muydunuz?

Araştırmacıların 17.000 Facebook kullanıcısının üzerinde test ettiği algoritmada; bir kişilik testinden ve “beğenmelerden” faydalanıyorlar. Algoritma, yeteri kadar veri sağlandığında kişinin kişisel özelliklerini insan katılımcılara göre daha iyi tahmin edebiliyor. Algoritmanın bir iş arkadaşını yenmesi için 10 beğenmeye erişmesi, yakın bir arkadaşını geçmesi için 70 beğenmeyi bilmesi, ebeveyn veya kardeşi geçmesi için 150 beğenmeye ulaşması yeterli oluyor. Algoritma, 300 beğenmeyi görebilirse sizi eşinizden bile iyi tanıyabiliyor.

Gazeteci, Teknoloji Editörü ve “İnternet Ekipler Amiri” M. Serdar Kuzuloğlu, Twitter hesabından kişisel bilgilerinizin Facebook reklamlarına yansımalarını kaldırmanın yollarını yazdı.

Sayın Kuzuloğlu’nun yazdığı bu yolları sizler için derledik…

1. Kişisel bilgilerinizin Facebook reklamlarına yansımasını istemiyorsanız (ki bu gayet akıllıca bir karar olur) ilgili tüm ayarlar bu sayfada yer alıyor: https://www.facebook.com/ads/preferences/

2. Facebook‘ta kişisel bilgilerinizin reklamverenler tarafından hedefleme amaçlı kullanılmasını engellemek için de adres aynı, temel ayarlar ise görseldeki gibi.3. Özel günlere yönelik hedefli Facebook reklamlarını engellemek için ‘Reklam Tercihlerin’ sayfasındaki ‘Bilgilerin’ başlığı altındaki ‘Kategorilerin’ sekmesinden tüm ön ayarları silebilirsiniz.

4. Örneğin Facebook’un reklamverene pazarladığı etiketler ekteki gibi…

Ne ilginçtir ki bunların hiçbiri kendimizi birine tanıtırken bahsettiğimiz özellikler değil. Oysa belki sadece böylesi fişlerden ibaretizdir, kim bilir?

Bkz. Facebook skandalı ve korunma yöntemleri

Bkz. Firefox’un yeni eklentisi sizi Facebook’tan koruyor

 

İlginizi çekebilir:  Her dört kişiden üçü veri yedeklemiyor

Yazar Hakkında

Arda Çetin

Arda Çetin dijital aktivizm, bilgi güvenliği, özgür yazılım, e-öğrenme ve dijital stratejilerle ilgilenmekte olan proje yöneticisidir. Linux Kullanıcıları Derneği, Korsan Parti Hareketi'nde aktif görev aldı. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği kurucu yönetim kurulu üyesidir.