Facebook’un Binlerce Sayfalık İç Haberleşmesi Sızdırıldı

Facebook’un kullanıcı verilerinden nasıl fayda sağladığı ve rakipleriyle de nasıl mücadele ettiğini gösteren binlerce sayfalık Facebook dökümanı yayınlandı. Yayınlanan dökümanlar, Facebook ve ona karşı mücadele eden geliştiriciyi içeren bir davanın parçası olarak toplandı ve ardından sızdırıldı. Dokümanlar Six4three isimli geliştiricinin Facebook’a karşı açtığı dava sonucunda toplandı ve yayınlandı [1].

Araştırmacı gazeteci Duncan Campbell, 2010’dan itibaren Facebook’un gizlilik konusundaki yaklaşımını ve uygulama geliştiricilerle nasıl çalıştığı ve kullanıcı verilerine erişimlerinin nasıl ele alındığı hakkında ayrıntılı bilgi veren çok sayıda iç e-posta, rapor ve diğer hassas belgeleri yayınladı. Yayınlanan belge sayısı 4.000’i geçiyor [2].

Belgelerden bazıları daha önce açıklanmıştı. İngiliz Parlamentosu’nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) Komitesi, aralık 2018’deki bir raporda bu sayfalardan yüzlercesini yayınladı. Bunlar Six4three’nin kurucusu Ted Kramer’den alınmıştı. Ayrıca, önceki aylarda Campbell belgeleri NBC News’deki gazetecilerle ve başka kuruluşlarla paylaşmıştı.

Facebook, belgelerin yayınlanmasını engellemeye çalıştı. Bu belgelerin eski olduğunu ve şirketin durumunu göstermediğini belirtiyor.

Facebook, belgelerin yayınlanmasını engellemeye çalıştı. Bu belgelerin eski olduğunu ve şirketin durumunu göstermediğini belirtiyor.

Belgelerden gelen bilgilere göre, Facebook, 2012’den itibaren uygulama geliştiricileri için kullanıcı verilerine erişimi kesmeye başlamış. 2012-2014 yılları arasında Facebook’un uygulama şirketlerini, kullanıcı verileri için ödeme yapmaya zorlamış. Beyaz listeye aldığı bazı firmalara daha fazla kullanıcı verileri erişimi vermiş. Ama bu beyaz listeye firmaların hangi kriterlerle girdiği belli değilmiş.

Belgelere göre, Facebook, müşterilerinin yerini takip etmek ve reklamverenlerin siyasi reklamlar göndermeleri ve buluşma sitelerini ‘bekar’ kişilere davet etmelerini sağlamak için Android uygulamasını kullanmayı planladığı görülüyor.

Kaynak: https://turk-internet.com/facebookun-binlerce-sayfalik-ic-haberlesmesi-sizdirildi/

İlginizi çekebilir:  Sosyal ağ kimlik avı saldırılarının %60’ı sahte Facebook siteleriyle düzenlendi
Etiketler:

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.