Firefox’un yeni eklentisi sizi Facebook’tan koruyor

Mozilla, Facebook’taki web tarama etkinliğinizi ayırmak için Facebook Container eklentisini duyurdu.

Mozilla, Cambridge Analytica veri gizliliği skandalı sonrasında Facebook’ta reklamlarını durdurduğunu açıklayan ilk büyük marka oldu. Bugün Mozilla Vakfı, Facebook’un web’de gezinmenizi izlemesini engellemeye yardımcı olacak yeni bir araç duyurdu.
Firefox için Facebook Container eklentisi, Facebook.com sitesinde olmadığınızda sizi izlemesinin “çok daha zor” olmasını vaat ediyor. Internette gizlilik, güvenlik ve kişisel verinin korunması için uzun yıllardır çalışan Mozilla ekibi “gizlilik ve güvenliğe yardımcı araçlar için” geliştirmeye devam ediyor.

Çoğu insan muhtemelen Facebook’a doğrudan verdikleri verilerin (bir sayfayı beğenme veya ilişki durumlarını güncelleme gibi) reklam verenlere satılabileceğinin farkındadır. Ancak Facebook’un izleme teknolojisinin sadece bununla sınırlı kalmadığını, “Facebook’la giriş yap” gibi farklı yöntemlerle de diğer web sitelerinin trafiğini de izleyebilmesi söz konusu.
Facebook Container eklentisi, Facebook profilinizi sanki farklı bir tarayıcıda (gizli bir pencerede) açıyormuş gibi kullanmanızı sağlıyor ve bu sayede Facebook dışındaki siteleri gezerken Facebook’un sizi izlemesini engellemiş oluyor.

Facebook Container eklentisi

Facebook platformu ile site dışı reklamcılık ağı, kullanıcı o an Facebook’ta olmasa bile diğer sitelerin ve uygulamaların kişinin Facebook verilerine erişmesine izin veriyor. Bunu yapan tek şirket Facebook değil tabii ki ancak veriyi kötüye kullanma konusunda kötü şöhret kazanan isim Facebook. Yani Mozilla’nın zamanlaması son derece mantıklı.
Mozilla, mahremiyet ve güvenliği yönetme araçlarına duyulan tüketici talebi doğrultusunda, son birkaç yıldır geliştirdiği teknolojiye dayandırdığı Facebook Container eklentisiyle ilgili çalışmalarını hızlandırarak hizmete sunmuş oldu. Günümüzde bu konularla ilgili tüketicilere yardımcı olan başka araçlar da var. Örneğin şu anda Cliqz’e ait olan izlenme koruması eklentisi Ghostery, reklam engelleyiciler ve daha birçoğu bu araçlara örnek gösterilebilir. Ancak Mozilla’nınki gibi tek amaçlı araçlar, Facebook hesaplarını silmek gibi sert bir hamlede bulunmak istemeyen insanların veri paylaşma aktivitelerini kısıtlamalarına izin verdiği için oldukça faydalı olabilir.
Facebook Container eklentisini buradan indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Pandemi Döneminde Sosyal Medya Güvenliği

Ayrıca bkz. Facebook bilgilerimiz satılıyor mu?

Kaynak: Techcrunch

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız