Instagram’ın sahibinin Facebook olduğunu biliyor musunuz?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı yetişkinlerin %56.9’u Instagram’ın sahibinin Facebook olduğunu bilmiyor.
Ve aynı araştırmada ABD’deki kullanıcıların %45’i YouTube’un Google’a ait olduğunu bilmiyor.
Cambridge Analytica ile ilgili haberlerin ardından, kişisel verilerin korunmasını önemseyenler tarafından başlatılan #DeleteFacebook kampanyası epey popüler oldu. Binlerce Facebook kullanıcısı bu kampanya sonrasında hesaplarını sildi. Amerikalıların yaklaşık yüzde 60’ı Facebook ile daha az bilgi paylaşmaya başladı. Ama büyük bir sorun var: Amerikalıların çoğu, Instagram’ı kullanmaya devam ediyor ve Instagram’ın bir Facebook ürünü olduğunu bilmiyor.
Ve sorun sadece Facebook/Instagram ile sınırlı değil. Amerikan nüfusunun neredeyse yarısının (%44.67) Google’ın YouTube’a sahip olduğunu bilmediğini de anket sonuçlarına yansıyor.
Peki bu neden sorun?
Oldukça basit bir şekilde, Instagram ve YouTube’un kurumsal sahipliğinden habersiz kullanıcılar, bunları kullanma konusunda bilinçli kararlar veremiyorlar. Facebook ve Google gibi şirketler, insanların kişisel verileri, sahibi olduğu uygulamalardaki hareketlerinden, etkileşimlerinden, tıkladıkları reklamlara göre veri toplamayı sürdürmekte ve bu söz konusu şirketlere ait diğer uygulamalarla tüm kişisel verileri tek bir profil çatısı altında birleştirmekte. Böylece reklam verenlere daha geniş kapsamlı bir hedefleme sunmaktadırlar.
Buna ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki Facebook Pixel ve Google Analytics kodlarının da sizi takip etmesini eklediğimizde internette parmak izlerimizi bırakmaya devam ettiğimizi unutmamalıyız.
Dipnot: Eğer Facebook’tan tamamen ayrılmak istiyorsanız; Instagram hesabınızı da kapatmalı ve Facebook’un web sitelerindeki takibinden kurtulmanız için Privacy Badger gibi bir eklenti kullanmanız gerekmektedir.

Arda Çetin

2003 yılından bu yana bilişim sektöründe olarak çalışmakta olup, BT Danışmanlığı ve Dijital Proje Yöneticiliği yapmaktadır. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği yönetim kurulu, Korsan Parti Hareketi ve Linux Kullanıcıları Derneği üyesidir. https://ardacetin.org