Twitter Çarşamba Günü Hacklenen Hesap Sayısının 130 Olduğunu Söyledi

Twitter yüksek profilli hesapların kontrolünü ele geçiren bir siber saldırıda yaklaşık 130 kişinin hedeflendiğini söyledi. Saldırı Bitcoin oltalama saldırısı görüntüsü ile yapıldı ve sürerken yaklaşık 12 bitcoin transferi görüldü.

Twitter Destek mesajında şöyle dedi : “Bu hesapların çok azında, saldırganlar hesapların kontrolünü ele geçirdikten sonra bu hesaplardan Tweet gönderebildi.” Çarşamba günü gerçekleşen saldırı, iş dünyasında ve siyasette öne çıkan birçok yüksek profilli hesap ele geçirilmişti [1]. Daha önce dolandırıcılar, Musk gibi yüksek profillerin adlarını ve profil resimlerini kullandıkları sahte hesaplar üzerinden, insanları kripto para göndermeye ikna etmek için kullanmışlardı. Ancak Çarşamba günü, tüm hesaplar gerçekti ve ele geçirilmişti. Perşembe günü, Twitter etkilenen hesap sahipleriyle çalıştıklarını ve araştırmanın önümüzdeki birkaç gün de devam edeceğini söyledi. Araştırılan şey, doğrudan mesajların veri gizliliğinin ihlal edilip edilmediği değerlendirilmesi şeklinde. Bilgisayar korsanlarının güvenliğinin ihlal ettiği profiller üzerinde ne kadar kontrol elde ettikleri ve ettilerse neler yaptıkları belli değil. Yani kullanıcıların doğrudan mesajlarına ve diğer hassas bilgilere erişip erişmedikleri bilinmiyor. Twitter sadece kullanıcıların şifrelerine erişildiğine dair bir kanıt olmadığını bu nedenle şifrelerin güncellenmesinin gerekmediğini söylüyor.

FBI Saldırıyı Soruşturuyor – Trump’ın Hesabı Hacklendi mi?

FBI Twitter’da yüksek profilli hesapların ele geçirilmesi şeklindeki saldırıya karşı bir soruşturma başlattı. ABD Senato Ticaret Komitesi olay hakkında 23 Temmuz’a kadar Twitter’dan bilgi istedi. ABD’li siyasetçilerin de soruları var. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley Twitter’a Başkan Trump’ın hesabının hacklenmiş olup olmadığını sordu. Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Trump’ın hesabının hacklenmediğini söyledi.

Kaynak: https://turk-internet.com/twitter-carsamba-gunu-hacklenen-hesap-sayisinin-130-oldugunu-soyledi/

İlginizi çekebilir:  Facebook Türkiye, KVKK’ya ödediği cezanın iadesini isteyecek

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.