Twitter’dan uyarı: Parolanızı değiştirin!

Twitter, 3 Mayıs’ı 4 Mayıs’a bağlayan gece, sistemlerinde kritik bir hata bulduklarını söyleyerek, Twitter kullanıcılarına “parolalarınızı değiştirin” uyarısı yaptı. Twitter Support hesabından duyurulan açıklamada, “Kısa bir süre önce, dahili bir kayıtta maskelenen parolaların saklandığı bir hata bulduk. Hatayı düzelttik ve kimsenin ihlali veya kötüye kullanımı hakkında hiçbir belirti göstermedik. Önlem olarak, diğer hesaplarınızda aynı parolayı kullanıyorsanız, parolalarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz” uyarısı yapıldı.

NE OLDU?

Twitter, parolalalarınızı rastgele sayı ve harflerle şifreleyerek (kriptolayarak), bazı karma süreçlerle maskeleniyor. Böylece parolalarınız gösterilmeden hesap bilgileriniz doğrulanabiliyor. Fakat bu parolaların bilinmeyen bir nedenle depolandığı farkedilmiş. Bunun üzerine Twitter şirketinin CTO’su Parag Agrawal şu açıklamayı yaptı:

Twitter hesabınız için bir parola belirlediğinizde, onu maskeleyen bir teknoloji kullanıyoruz, böylece şirkette kimse göremiyor. Kısa bir süre önce, dahili bir kayıtta maskelenmemiş parolaları depolayan bir hata tespit ettik. Hatayı düzelttik ve soruşturmamız, herhangi birinin ihlal veya yanlış kullanım belirtisi göstermiyor.

Süratle, Twitter’da kullandığınız parolayı, ve bu parolayı diğer hizmetlerde de kullanıyorsanız değiştirmeyi düşünmenizi rica ediyoruz. Şifre sayfasına giderek Twitter parolanızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

NE YAPACAĞIZ?

Agrawal’ın önerileri şöyle:

Parola bilgilerinin Twitter’ın sistemlerini hiç terk etmediğine veya herkes tarafından kötüye kullanıldığına inanmak için bir nedenimiz olmamasına rağmen, hesabınızı güvende tutmamıza yardımcı olmak için atabileceğiniz birkaç adım var:

  • Twitter’da kullandığınız parolanızı ve aynı parolayı kullanmış olabileceğiniz diğer hesaplarınızdaki prolalarınızı değiştirin.
  • Başka web sitelerinde kullanamayacağınız güçlü bir parola kullanın.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama (iki aşamalı doğrulama) olarak da bilinen giriş doğrulamasını etkinleştirin. Bu, hesap güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz en iyi eylemdir.
  • Her yerde güçlü, benzersiz parolalar kullandığınızdan emin olmak için bir parola yöneticisi kullanın.
İlginizi çekebilir:  Avrupa Birliği Mastodon'a Geçiyor
Etiketler: