Zuckerberg ABD Senatosu’nda ifade verdi: Benim hatamdı, özür dilerim

İngiliz veri analiz firması Cambridge Analytica ile birlikte, skandalda payı bulunan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerbeg, veri sızıntısı skandalıyla ilgili ABD Senatosu’nda ifade verdi.

Zuckerberg suçlamaları kabul etti ve “Üzgünüm, benim sorumluluğumdu” dedi.

Zuckerberg, senatörlerin karşısındaki konuşmasına özür dileyerek başladı ve “Bu araçların zarar verme amaçlı da kullanılabilmesine engel olmak için yeterince çaba göstermediğimiz açık. Bu yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve program geliştiricileri ile veri gizliliği için de geçerli” dedi.

SENATÖR GRASSLEY: BU EMSALSİZ BİR OTURUM

Adalet Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley, yaptığı açılış konuşmasında, “Bu emsalsiz bir oturumdur. Bugün Facebook’un düzinelerce veri noktasına erişimi var. Facebook’un bu verileri kullanarak reklam gelirleri yoluyla para kazandığı sır değil. Ancak birçok kullanıcı bu gerçeğin farkında değil. Facebook, geçen sene yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde etti ve bunun yüzde 98’i reklamlardan geldi” ifadelerini kullandı.

MARK ZUCKERBERG: BURADAN OLANLARDAN BEN SORUMLUYUM

Zuckerberg, sosyal medya platformunun sorumluluklarını yeterince yerine getiremediğini ifade edip “Bu çok bir hataydı, benim hatamdı özür dilerim. Facebook’u ben başlattım ben işlettim ve burada olanlardan ben sorumluyum” diye konuştu.

Zuckerberg ayrıca, seçimlere dış müdahaleleri tespit etmekte geç kaldıklarını belirtip yalnızca geleneksel siber saldırılara karşı hazırlıklı olduklarını söyledi. “Rusya’yla silahlanma yarışındayız” diyen Zuckerberg, ABD seçimlerine Rusya’nın müdahalesini soruşturan özel yetkili savcıyla da işbirliği yaptıklarını belirtti.

Kongre’de senatörlerin sorularını yanıtlayan Zuckerberg, kullanıcı verilerini toplayan uygulamayı kaldırdıklarını ve hem uygulamadan hem de Cambridge Analytica’dan verileri silmeleri talebinde bulunduklarını yineledi.

SENATÖR THUNE’DAN ZUCKERBERG’E: SORUMLULUĞUNUZ VAR, DÜNYA SİZİ İZLİYOR

Ticaret Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör John Thune da konuşmasında, Facebook’un insanlara erişiminin olağanüstü olduğunun altını çizerek “Facebook kullanıcılarının anlamlı seçimler yapabilmesi için ihtiyaç duydukları gerekli bilgiye sahip olduğuna inanmıyorum. Sayın Zuckerberg, sizin sorumluğunuz var. Amerika ve dünya sizi izliyor” yorumunda bulundu.

İlginizi çekebilir:  Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Facebook'a 1 milyon 600 bin lira ceza verdi
Senatör John Kennedy Zuckerberg’e; burada söyledikleriniz kullanıcı sözleşmelerinizle aynı değil diyerek pankartlarla Facebook kullanıcı sözleşmelerini tüm salona gösterdi.

ZUCKERBERG İLE CORNYN ARASINDAKİ DİYALOGLAR:

Zuckerberg: Kişisel verileri reklamverenlere satmıyoruz.
Senatör Cornyn: Belli ki kiralıyorsunuz.

Senatör: Dün akşam hangi otelde kaldığınızı söyleyebilir misiniz?
Zuckerberg: Hayır.
Senatör: Bu hafta kimlerle mesajlaştığınızı bizimle paylaşabilir misiniz?
Zuckerberg: Senatör, bu bilgiyi herkesle paylaşamam.
Senatör: Bence belki de bütün mesele bu; gizlilik hakkın.

 


Bu yıl Facebook’ta 20 bin çalışanın güvenlik ve içerik görünümü için Facebook’ta görev alacağı bilgisini paylaşan Zuckerberg, “2016’da Rusların bilgi operasyonlarını tanımlamakta yavaştık. Seçimlere müdahale etmeye çalışacak ve yanlış bilgi yaymaya çalışacak sahte hesapları daha iyi tespit edecek yapay zeka aletleri oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Facebook kurucusu, “Bize sildiklerini söylediler. Onlara inanmak açıkça bir hataydı, bunu takip etmeliydik ve denetlemeliydik. Bu hatayı bir daha yapmayacağız” dedi.

Zuckerberg, yarın ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde de ifade verecek.

Yazar Hakkında

Dijital Güvenlik

Dijital Güvenlik, kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitesidir. Dijital Güvenlik, tarafsız ve veri odaklı haberler, yazılar, makaleler yayınlar.